Every girl has a pair

29 Posted by - September 28, 2013 - Culture Me

גרביונים הינם אחד העזרים הכי חשובים שיש לנו בארון אם לא לפעמים, החשוב ביניהם. ממש כמו חזיה טובה הם מוכיחים לנו לא פעם שנוכחותם הכרחית ללבישת שמלה ולעיתים, ממש כמו תכשיט, בכוחם לשדרג הופעה שלמה. אבל, יותר מהכל, היכולת שלהם לשוות לרגלינו מראה אחיד, חלק ונעים למגע, מוערכת אצלנו במיוחד ובימים מסוימים, אף נחשבת להיות התכונה הרלוונטית היחידה.

יחד עם זאת, לפרוטוקול יצוין כי מעולם לא ממש התעניינו בקורות חייהם ובוודאי שלא במועד ההשקה המדויק… זאת עד אשר יום אחד, בשיחת חולין, התבררה לנו העובדה המרעישה הבאה:

מסתבר שאלה עם הפס השחור מאחור, שאנחנו ‘ילדות טובות תל אביב,’ תמיד חשבנו שעבורנו הם קצת ‘טו מאץ’ (…) היו הגרביונים המקוריים שעליהם, בתקופת מלחמת העולם השנייה נשים בעצם נלחמו. הפס היה ההוכחה לטיבם ולאיכותם, ונשים שלא הצליחו לשים יד על המקור – פשוט משחו את הפס על רגליהן החשופות בעזרת איילנר וקיוו שאף לא אחד ישים לכך לב.

עובדה זו הובילה אותנו כפי שכבר ציינו, להתענינות מעמיקה בנושא ותחקיר קצרצר ברשת, הביא אותנו לעלות על תולדותיו של האקססורי הנשי הכי מבוקש מאז 1942 ולהלן תקציר ממצה בהחלט:

1. חברת ‘דופונט’ היא החברה שהמציאה את סיב הניילון במקור וזה היה בשנת 1930 בעקבות משבר ארה”ב-יפן (מאחר ואלה האחרונים היו הספקים היחידים לסיב המשי שעד אז שימש לייצור הגרביונים, ומאחר והם שיחקו ‘ברוגז’ באותה תקופה – היה צורך מיידי באיתור אלטרנטיבה ראויה).

2. החסרון הבולט של סיב המשי היו ה’רכבות’, כך שהיתרון שהביא איתו הסיב החדש, עמידות לאורך זמן רב יותר, היה מהפכני בהחלט.

3. הגרביונים הראשונים הגיעו לחנויות בשנת 1939 ובתוך שנה נמכרו מהם ששים וארבע מיליון יחידות (!!!).

4. ב 1942 עם כניסתה של ארה”ב למלחמת העולם השנייה, התגייסה ‘דופונט’ לייצר ניילון עבור צרכי הצבא בלבד ונשים שנותרו ‘עירומות’ ניסו לעודד את עצמן בעזרת הסלוגן הפטריוטי “הורידי אותם בשביל הדוד סם” שהתגלה כלא יותר מנסיון עקר לעודד נשים שלא לעורר מהומות מיותרות.

5. אבל כמו שאתן מכירות נשים, עוד לא נולדה המלחמה שתעמוד בינם ובין המראה, אלו שלא היו ברות מזל דיין להשיג את המצרך המבוקש בשוק השחור, דאגו אחר כבוד לגלח את הרגליים ולצייר באמצעות איילנר שחור את הפס האופייני למען יחשבו שהן אכן לובשות את הגרביון הנחשק.

6. אוגוסט 1945. עם תום המלחמה חזרה חברת ‘דופונט’ לייצר לשוק האזרחי והכותרות בעיתונים בישרו “מכירה של גרביונים בשיקאגו: אין הרוגים”.

7. ככל שעלה הביקוש וחברת ‘דופונט’ לא הצליחה לעמוד בייצור, חולקו רישיונות יצור לחברות נוספות, ונשים ברחבי העולם הצליחו לנשום לרווחה, עת עלה בידן לקנות יותר משישה זוגות בקניה אחת ללא צורך ב’פרוטקציה’ או חלוקת טובות הנאה מכל סוג שהוא.

8. ב 1960 כשהתקצרו החצאיות והפכו ל’מיני’ – הגרביונים לא אחרו ליישר עמן קוו ועלו לגובה המותניים.

9. כאן ועכשיו, הגרביונים האהובים עלינו לאחרונה יותר מכולם הם מתוצרת חברת Falke, ואותם אם תרצו אתן יכולות להזמין ישירות מהיבואנים המקומיים (‘אברהם’ בוטיק נעליים בכיכר המדינה, 03-6091740).

מוגש באהבה גדולה כעוד סוג של אינפורמציה לא הכרחית ועדיין מעניינת ;-)

every girl has a pair3every girl has a pair2