• MALENA MAZZA

Malena’s Art

18 Posted by - July 17, 2016 - Culture Me

תשוקה. במילה אחת.. תשוקה. זו המילה וזו בדיוק התחושה שמתעוררת בנו כשאנחנו רואות את העבודות של מלינה מאזה, צלמת אמנית במקור ממילאנו, שכמו רבות ורבים אחרים לפניה, הפכה להיות אזרחית גלובאלית, שעובדת, חיה ושואבת השראה מכל רחבי העולם.

מלינה הספיקה כבר להציג בביאנלה בונציה ב 2005 וב 2011 ועבודותיה מופצות ע”י בית המכירות היוקרתי ‘סותביס’. כמו כן הספיקה לשתף פעולה עם רוב המגזינים הנחשבים, ולצלם קמפיינים עבור לא מעט מותגים בינלאומיים, אבל אותנו, יותר מהכל, שבתה בזכות אותה תשוקה.

יש משהו בנקודת המבט היחודית שלה שהיא מצליחה להעביר שמצליח לעורר בנו חשק רב וזה אם יורשה לנו לציין, דבר כלל וכלל לא פשוט. בדרך כלל, תמונות מספרות סיפור, לרוב הן מניעות את גלגלי המחשבה (…), אבל תמונה שתגרום לנו לרצות לפתוח בקבוק יין ולחגוג את החיים – כזאת עוד לא היתה.

אז ניסינו להבין, מה יש שם? מה היא מחביאה? מהו אותו נשק סודי שהיא לא מגלה לנו ומתקיים כל כך טוב בעבודות שלה? אין ספק שחלק ניכר עוסק ביופי ואסתטיקה, אבל זה הרי ברור וכאלה ראינו כבר לא מעט. בעבודות של מלינה אנחנו מזהות אלמנטים נוספים כמו דיוק, הומור, שפע ואפילו ההתרסה שעושים את העבודה כל כך מפתה ומושכת.

רוב האובייקטים המצולמים הן בעיקר נשים צעירות ויפות ששפע לא חסר בסביבתן. אם לכאורה מתבקש שנחשוב על הדמויות האלה כאל ארכיטיפים של כוכבות זוהרות, מלינה בוחרת בעבודותיה להציגן כ ‘עקרות בית נואשות’ בקריצה הומוריסטית. הנשים היפות של מלינה לובשות שמלות ערב מהודרות, נעלי עקב הורסות, מייקאפ מושלם, ועדיין הן מוצאות את עצמן מונצחות דווקא ברגעים אינטימיים של חיי שגרה. מקניות בסופרמרקט המקומי או הכנות לארוחת ערב משפחתית דרך נסיעה ברכבת ועד להמתנה ‘על ארבע’ לבעל המאחר.

אז מחד, אתן בטח אומרות: “אין סיכוי שבעולם… איפה אנחנו חיות? במאה הקודמת?!…”, אנחנו, נמשיך ונאמר שיצירותיה של מילנה הן ממש עלבון עבור כל המגדר הנשי…יחד עם זאת, או שאולי נאמר אבל.., יש משהו בעבודותיה שמעורר בנו חיוך ענק. יתכן כי אנחנו פשוט יודעות היטב את מקומנו ובטוחות בו, וברי לנו כשמש של צהרי חודש אוגוסט, כי לבושות בשמלה מהודרת או בג’ינס ישן ומהוה – ההחלטה היא אך בידנו כיצד ואיך לחיות את החיים.

היו ימים בהם הכל הוחלט עבורנו ואנחנו רק ‘היינו’, היו ימים בהם בעטנו בכל ורצינו לבחור לבד. עושה רושם שהיום אנחנו במקום מאוזן ונכון, להיות מי שאנחנו ולבחור מה שנכון לנו גם אם זה לא בהכרח מתיישר עם אמות המידה של מי שחושב/ת אחרת מאיתנו. יותר מהכל עושה רושם שהיום, בדיוק כמו לדמויות בעבודתיה של מלינה… לא באמת אכפת לנו מה אחרים חושבים על הבחירה.

בסופו של דבר, לכל אחת מאיתנו יש את הדרך הפרטית שלה ואת מה שנכון אך עבורה, וכמו שיצא לנו לראות באחד מפרקי הסדרה האהובה עלינו (‘האישה הטובה’ אלא מה?!..) את עורכת הדין המתחילה קייתלין אומרת לפלישיה “אני יודעת שאני יכולה לשלב קריירה ואמהות. אבל אני לא רוצה. אני רוצה להיות אך ורק אמא, זו הבחירה שלי ואיתה אני שלמה”, משפט שגרם ללא ספק לפלישיה להעריך אותה יותר ודווקא.

ואם נחזור לתשוקה, נחדד ונאמר כי התשוקה שמתעוררת בנו תוך מבט בעבודותיה של מלינה הינה תשוקה לחיות את החיים כפי שמתאים לנו, מבלי באמת לתת דין וחשבון כיצד זה מצטייר בעיני אחרים. וכמי שמשתדלות לחיות כך לא מעט שנים (…) אנחנו יכולות רק לקוות שאת האמנות הזו תראו יחד איתנו, מן הצד הנכון של התמונה.

לאתר הבית של מלינה

Malena's Art6

Malena's Art3

MALENA-MAZZ1-1

Malena's Art5

Malena's Art1