• Dame Edna Everage

More than a woman

4 Posted by - July 25, 2012 - Culture Me

כשג’ון בארי האמפריז נולד לפני 78 שנים באוסטרליה, אף אחד לא תיאר לעצמו שהוא יבלה שני שליש מחייו בזוגיות מרשימה עם אלטר-אגו בשם עדנה ועם פאה סגולה על הראש.

אבל, כמו כל הדברים הטובים זה קרה לגמרי במקרה, הם הכירו בשנת 56 על במת התיאטרון באוניברסיטת מלבורן ומאז לא נפרדו לרגע. זה לא הפריע אף פעם להמפריז להתחתן במקביל, ארבע פעמים, להתגרש שלש וללדת ארבעה ילדים.

להאמפריז, היתה דווקא ילדות משובחת, הורים אמידים, בית מידות באחד הפרוורים השווים, בתי ספר פרטיים והמון מתנות שהעתירו עליו כולם. אבל הוא הרגיש מוזנח וכדי למלא את החלל, הקים לעצמו בחצר מחסן תלבושות וצבא של חברים דמיוניים שהיה יוצא אתם משם, בכל פעם בדמות אחרת. כשגדל מעט החליט למרוד והלך ללמוד אמנות ותיאטרון, שם גם הכיר, כמה שנים מאוחר יותר את עדנה, שלא מכבר העידה על עצמה שלדעתה היא “האשה היחידה בעולם שנולדה עם קו ביקיני סגול”…

עדנה היתה עקרת בית אוסטרלית טיפוסית כשכוכב ההצלחה זרח עליה, שמה המלא הוא עדנה מיי ביזלי ולבעלה שנפטר בשל ‘רשרשת באשכים’ קראו נורמן. הם הביאו לעולם ארבעה ילדים, שהקטן שבהם, קני הוא זה אשר תופר לעדנה את השמלות האקסטרווגנזיות שבהן היא נוהגת להופיע, עדנה מספרת שקני כל כך פרפקציוניסט שחשוב לו למדוד בעצמו כל שמלה לפני שהוא מעביר לה אותה כדי לוודא שהתפירה איכותית דיה..

בשנת 72, צלמה עדנה את סרטה הראשון שהפך בן לילה הצלחה מסחררת, בסרט ההמשך כבר העניק לה ראש ממשלת אוסטרליה תואר אבירות (דיים הוא המקבילה הנשית לסיר הבריטי) ומאז היא נושאת אותו בגאון רב.

ב 1987 קבלה עדנה תכנית אירוח משלה בטלוויזיה הבריטית, The Dame Edna Experience, שבה, בסלון נוצץ לא פחות מהשמלות של קני, נהגה לארח את מיטב סלבריטאי העולם ולעלוב בהם עד כמעט זוב דם. מופע בבימות ברודווי שעלה מספר שנים אחרי כן גילה לה את אמריקה וסידר לה שטיח אדום הישר לסט של ‘אלי מקביל, שם גלמה את דמותה של קלייר אוטומס, הלקוחה שהפכה למזכירת המשרד.

בשנת 2003 פנו אליה מהמגזין ‘וניטי פייר’ כדי שתכתוב אצלם טור עצות קבוע, דיים עדנה נענתה בחיוב אך תשובה לקורא ששאל אותה היכן ניתן ללמוד ספרדית עוררה שערוריה לא מובנת ועדנה נאלצה למשוך את ידיה מהכתיבה למגינת ליבם של מליוני המעריצים (היא בסך הכל נסתה לתהות אם הוא מאוהב בעוזרת או בגנן שאם לא כן היא ממש לא מצליחה להבין מדוע לו לבזבז את זמנו בלימוד שפה כה מיותרת…).

בשנת 2008 פנתה לעדנה חברת הקוסמטיקה MAC כדי להעמיד קולקצית איפור שלמה בעיצובה, הקולקציה, זוהרת כעדנה עוררה שמחה גדולה בעולם וכך גם הקמפיין ברחובות אירופה, דומה היה שלא ניתן לעבור ברחוב אחד בלונדון או פאריז מבלי להתקל במשקפיים המכונפים ובשיער הסגול. עדנה לעומת זאת, ממש לא נתנה להצלחה לסחרר לה את הראש וזוקפת את עור הפנים החלק שלה דווקא לעובדה ששנים, נהגה לעלות על מיטתה לישון כשסרדינים מתוחים על עפעפיה ולחיה.

מענין לא פחות שדווקא על האמפריז, לא מרבה עדנה לדבר, המירב שמצליחים להוציא ממנה בענין, אם ממש לוחצים הוא שג’ון בארי האמפריז הוא בסך הכל האמרגן שלה, וכי מנהגו ללבוש בגדי נשים לעיתים, ממש, אבל ממש דוחה אותה..

האמפריז לעומתה, דווקא רוחש לה הערכה קולגיאלית רבה ובשנת 2010 אף הוציא ספר בשם ‘Handling Edna’ המגולל את שנות עבודתם המשותפת וחושף פרטים רבים וסנסציות לא מבוטלות מחייה של הדיווה.