Web of Beauty

20 Posted by - April 11, 2016 - Culture Me

ג׳אנט אקלמן היא מסוג האנשים היוצרים מציאויות חדשות. היא מדמיינת, חיה ונושמת סביבות פיסול המגיבות לכוחו של הטבע. באמצעות רוח, מים ואור היא משנה מרחבים אורבניים תוך שהיא משלבת ביצירות הייחודיות ורחבות המימדים שלה את חכמת הטבע האוניברסלי, מלאכות עתיקות וטכנולוגיות חדישות.

היא לא למדה פיסול או ארכיטקטורה ונדחתה על ידי כל מוסדות האמנות האקדמאיים אליהם נסתה להתקבל. נאמנה לתשוקה שלה, ציירה כעשר שנים עד שקיבלה מילגה בתמורה להתחייבות לערוך בהודו תערוכה של יצירותיה. הצבעים ששלחה לכפר הקטן בו היתה אמורה לעבוד לא הגיעו לשם מעולם, תקלה שהפכה למהפך הגדול של חייה.

מחויבת להבטחתה להעמיד תערוכת יצירות מקוריות שלה, שהתה בחוף הים מביטה בערגה על הדייגים המקומיים, מהופנטת מהרוח שנשבה ברשתות רחבות הידיים שלהם. היכולת ליצור נפח ותנועה ללא תמיכה של חמרים מוצקים ונוקשים הילכה עליה קסם. בעזרת הדייגים החלה למתוח את הרשתות, נפעמת מהאדוות שנוצרו, מהתנועה ומההשתנות התמידית שלה. העבודה הגולמית והראשונית שהחלה על חוף ים בהודו, הפכה את החזון שלה לשורה של מיצגים סביבתיים החולשים על פני מרחבים אורבניים ברחבי כדור הארץ ואותה לאמנית מוערכת וליוצרת רבת השפעה והשראה.

נעזרת בטכנולוגיה מתקדמת, בצוותי מהנדסים, אווירונאטיקים, מומחי תאורה ובחוקרי טבע המתחקים אחרי בעלי חיים וכוחות טבע, החלה אקלמן לפתח חוטים מיוחדים מהם טוותה מודלים בהשראת תופעות טבע כמו גלי צונאמי ורעידות אדמה. רוחות וזרמי אויר יוצרים תנועה ברשתות הצבעוניו ת שהיא פורשת לרווחה, נעות בתנועות רכות ומלאות, מדגישות את הארכיטקטורה העירונית ובמקביל יוצרות מימד ארכיטקטוני נוסף. תאורה צבעונית הופכת את הרשתות בלילה לצורות צפות וזוהרות, כמעין מדוזות ענק מרהיבות ביופיין הנעות על פני אדוות גלים בלתי נראית.

היא מתרגשת מתגובות האנשים החולקים איתה את התחושות שהיצירות שלה מעוררות בהם, מקווה שהאמנות שלה יוצרת הזמנה לקשב פנימי ומחברת את הפרט למרחב הציבורי. בחיים האורבניים הכל כך עמוסים, היא מרגישה צורך לאפשר לאנשים למצוא רגעים של בוננות. להעניק להם ההזדמנות להאט לרגע ולהרהר בתופעות הנגלות לעינהם – כל אדם בדרכו.

את הפסלים היא מתכננת כך שיעמדו באתגרים שמציבים להם איתני הטבע. רוחות פרצים (העבודות בנויות כךך שיעמדו בעומסים של הוריקנים בעוצמות שיא) ומשקל כבד של סופות שלג וקרח – ויוצרת אותם כך שגם בתנאי מזג אויר קיצוניים הם נשארים קלילים ואלגנטיים. העבודות עשויות מסוגים שונים של סיבים שפיתחה עם השנים (חזקים פי 15 מפלדה), בדיוק כמו עכביש הטווה את רשת הקורים של ועושה שימוש בקורים משתנים ליצירתה של רשת יציבה ויעילה במיוחד. הרשתות שלה עמידות גם בפני טמפרטורות גבהות, תגובות כימיות ומערכות לחצים משתנות. מעולם, היא מספרת, לא נפגעה ציפור ממיצגי הענק שלה. גם לכך היא דואגת בשלבי התכנון וההפקה הממושכים.

כשהיא נשאלת לגבי העצות שלה לאמנים אחרים השואפים לתקשר את החזון שלהם, היא מספרת על האתגר הגדול שלה שהיה ללמוד לשמוע את הקול הפנימי שלה. למצוא את הדרך לשים אליו לב ולהבין אותו. לאפשר למחשבות ראשוניות, עדינות ופגיעות לבוא לידי ביטוי מבלי להחסם על ידי השיח הפנימי של ההגיון.

כשהיא ניצבת בפני פיתוח רעיון חדש היא מדמיינת את המטרה שלה כמציאות, מזכירה לעצמה שלא להתחיל את הדרך בפשרה. היא מדמיינת את היצירה בעולם אידאלי שאין בו מגבלות של חומרים, משאבים או רשות, וזאת מאחר ולמדה בחלוף הזמן כי רעיונות רבים עשויים להיות מעשיים מכפי שנראה בתחילה, וכי חלומות מלהיבים נשארו גנוזים בשעה שהיו זקוקים רק להזדמנות כדי להתבגר ולהתפתח.

הפרוייקט הנוכחי שלה הוא שיתוף פעולה עם מעבדת היצירה של גוגל. ׳ניצוצות לא ממוספרים׳ הוא שם הפסל האינטראקטיבי השמיימי המוצב בוונקובר קנדה. הרשת אדירת המימדים פרוסה בתוואי השמיים העירוני, כשמאפיינים דיגיטליים דינמיים מוטבעים בה במטרה ליצור מערכת יחסים אינטראקטיבית עם הצופה. מבקרים הנושאים טאבלטים וטלפונים חכמים יכולים ליצור שבילי אור המשמשים ככוריאוגרפיה ספונטנית היוצרת בכל נקודת זמן תאורה וזרימת אור שונה.

לאתר של ג׳נט

להרצאה שלה ב TED

לפרוייקט האחרון שלה עם גוגל

Web of Beauty01 Web of Beauty02 Web of Beauty03 Web of Beauty04 Web of Beauty05 Web of Beauty07 Web of Beauty08 Web of Beauty09 Web of Beauty11 Web of Beauty13 Web of Beauty14 Web of Beauty15 Web of Beauty17 Web of Beauty17 Web of Beauty19 Web of Beauty21