• Instagram
  • Instagram
  • Instagram

Instagram

7 Posted by - November 15, 2012 - Inspiration

בכל יום מועלות יותר מ 5 מיליון תמונות לאפליקציית האינסטגרם על ידי 80 מיליון משתמשים.אינסטגרם, אשר הוקמה ב 2010 ונקנתה על ידי פייסבוק לא מכבר, מאפשרת שיתוף תמונות שצולמו ישירות מהסמארטפון, לפלטפורמה בעלת ממשק מאוד פשוט מציע מגוון פילטרים יפים ושונים שהופכים כל תמונה למיוחדת. מעין פוטושופ למתחילים. אין יותר צורך במצלמה משוכללת, בכל רגע נתון ניתן לשלוף את האייפון, לתעד, לבחור פילטר מתאים ולהעלות לאינסטגרם. הכל נגיש ומהיר. מדובר באפליקציה בה הצילום הוא השפה המרכזית לחוויית השיתוף וההתבטאות האישית של כל המשתמשים.

כיוון שאני לגמרי מכורה, ניסיתי לבדוק איך רשת האינסטגרם, אשר מהווה קהילה של ממש בארץ ובעולם נהפכה כה משמעותית? מה גורם למשתמשים להתמכר אליה במהירות? ואילו יוזרים ישראלים אסור לפספס?

באינסטגרם לכולם יש את האופציה לעקוב אחרי פרופילים של משתמשים מכל קצוות הגלובוס גם אם הם לא מכירים אישית ברם מתחברים בזכות התמונות והטעם. מדובר בקהילה אמיתית, עד כדי שבמקרים רבים ארע ונתקלתי ברחוב במישהו מקהילת האינסטגרם הישראלית שמעולם לא פגשתי בחיי – אך הכרתי היטב בזכות העולם הוירטואלי.

טכנית, פלטפורמת האינסטגרם עצמה, מעצימה את תחושת האינטימיות והשיתוף בזכות אופציית הדפדוף האינסופי, אופציית התגובות וגם בזכות התגיות המאגדות תמונות, נושאים ומיקומים בעמוד אחד. אמנם זה יכול להישמע קצת קיצוני, אך שלא כמו בהתבוננות במסך מחשב מנוכר, באינסטגרם פעולת ה”דפדוף” מייצרת תחושת משפחתיות שמאחדת את כל המשתמשים.

באינסטגרם אפשר למצוא הכל: אנשים המשתפים תמונות של חיי היום יום שלהם (צילומים של חיות המחמד, של ארוחת הבוקר, של המשפחה), אנשי מקצוע ידועים (שפים, עיתונאים, פוליטיקאים, בלוגרים מתחומים שונים וכו’) המעלים צילומים של חווית העבודה שלהם, או צלמים מקצועיים אשר משתמשים באפליקציה כאתגר צילומי נוסף וכעוד דרך לשתף. בכל המקרים, מה שמייחד את האינסטגרם הוא היכולת להעניק הצצה לחיים ולטעם של המשתמשים השונים, חלון לתודעה שלהם.

הצלמים המקצועיים שיש להם פרופילים באינסטגרם הינם אלו שהכי מרתקים, כיוון שבסופו של דבר כל תמונה שלהם היא עבודת אמנות של ממש וזה מענג לראות כיצד הם רואים את העולם מבעד לעיניהם. כיף לפתוח את הבוקר, להציץ באייפון ולראות צילומים ברמה כל כך גבוהה. שוב פעם, הנגישות היא זאת שהופכת את האינסטגרם לרשת כיפית וממכרת.

התמונות המלוות את הטקסט הן ההמלצות שלי (כמי שצברה מאחוריה במהלך השנה האחרונה, ק”מ רבים באינסטגרם) לצלמים ישראלים באינסטגרם שאסור לכן לפספס (ג’ניפר אבסירה elastiqueproject@, רע בן-דוד reabd@, אביעד בר-נס aviadbn@ ופימה שליק fimas@). כל אחת ואחד מהם מעלה באופן יום יומי תמונות עוצרות נשימה, אשר מעבירות לעוקבים הרבים שלהם את שפתם הייחודית ומשקפות את ההסתכלות שלהם על העולם שלנו. השיתוף המיוחד הזה מתאפשר ומתרחש תודות לאינסטגרם. לפני תקופת האינסטגרם לא היינו יכולים להיחשף לכשרונות כאלה על בסיס יומי ולהתחיל להבין מה מתרחש בעולמם הפנימי.

האינסטגרם מהווה מאגר של כישרונות אדירים, אם זה בזכות לאמנים שנמשכים באופן טבעי לפלטפורמה ומשתמשים בה בכדי לשתף את העוקבים אחריהם בעבודות שלהם (במקרה של צלמים), או לאמנים שמתעדים את תהליך היצירה שלהם דרך האינסטגרם, או למשתמשים אחרים שמצלמים את האמנות שהם רואים ברחוב, בתערוכות ובחיי היום יום שלהם. זו רשת מלאה ביצירה, שדוחפת יצירתיות גם אצל אנשים שלא באים מרקע אמנותי, נותנת למשתמשים בה השראה להתבונן יותר ומושכת אותם לתעד כל רגע יפה ומיוחד (לטוב או לרע).

האינסטגרם החליף את אלבומי המשפחה ונתן מקום לאלבום אחד גדול ושיתופי (שמונה כיום 4 ביליון תמונות!) של משפחת האינסטגרם העצומה. כיף להיות חלק ממנה, לגלות תמונות יפהפיות, לשתף ולהגיב. יש בפלטפורמה הזו משהו אוטופי, אנשים מכל העולם מוכנים לשיתוף ולחיבור שהוא הרבה פעמים בלתי אפשרי מחוץ לרשת הזו, ויכול להתקיים רק בתוכה ובזכותה.

שרה פגווין

Instagram

Instagram

Instagram

Instagram