It’s Footwear kind of Art

9 Posted by - March 25, 2013 - Inspiration

זה לא סוד שאנחנו אוהבות אופנה. יעידו על כך קולבי הארון שלנו העמוסים להתפקע ותיבת הדואר שתדיר נמלאת מגזינים מחו”ל וקטלוגים עונתיים. ועל אף ששמלה חדשה תמיד עושה לנו נעים, בלב – התשוקה האמיתית שלנו היא נעליים.

בתחום הזה אנחנו הרבה יותר מעזות. כי את הבגדים שלנו אנחנו מעדיפות לקנות בחכמה. שומרות על קשת צבעים מונוכרומטית, שמות דגש על גזרות ותפירה איכותית ותמיד מעדיפות את אלה הקלאסיות על פני טרנדים שיהפכו לא רלוונטים במהרה. אבל כשזה מגיע לנעליים – השמיים הם הגבול. נכון שלנצח נקפיד להחזיק לפחות זוג אחד (על מי אנחנו עובדות, הרבה יותר מאחד) של נעלי עקב שחורות קלאסיות וגם אחד בצבע ‘ניוד’ שמתאימים להכול, אבל לצידם יש לנו שלל זוגות במגוון צבעים וטקסטורות שבציוות לכל שמלה שחורה הופכים את ההופעה שלנו יחודית ובלתי נשכחת.

לפני מספר שנים בעודנו מטיילות בין הבלוגים האהובים עלינו ותרות אחר כאלו חדשים שיש בהם בשורה, ראינו צילום של נעל עקב שבכמותה לא נתקלנו עוד (והיושב במרומים עדנו שאכן נתקלנו בדי הרבה…) הנעל נקראה “פלמינגו”. הדגם הייחודי הזה ששילב אלגנטיות ומעט הומור (אם תרשו לנו להביע את התרשמותנו האישית) הצליח להפתיע גם אותנו, מה שלא קורה הרבה, וגרם לנו לחפש את מי שעומד מאחורי הזוג שובר המוסכמות. לאחר תחקיר, גילינו שמי שאחראי ליצירה החד פעמית הזו, הוא לא מעצב מפורסם מחו”ל (למרות שהימרנו על כמה שמות) אלא ממש אחד משלנו שאפילו גרם לאחת ממש מפורסמת וידועה בטעמה היחודי לנעול מגפיים בעיצובו לאחד הקליפים שלה. אז לה, אם עוד לא ניחשתן, קוראים ליידי גאגא ולו קוראים קובי לוי והוא 100% ישראלי שגילה את התשוקה לנעליים כבר בעודו בתיכון.

אין ספק שקובי לוי עורר בנו ענין, וככאלו שאינן יודעות לדחות סיפוקים, מיד חיפשנו איך אפשר למצוא אותו. במפתיע גילינו שקובי הוא אפילו שכן קרוב אז מייד יזמנו פגישה על כוס קפה כדי לשוחח קצת עם האיש שהסגנון שלו הפך כבר מזמן לחתימה יחודית עד שדי להציץ בתמונה שבה מצולמים זוג נעליים כדי לזהות שהן אכן שייכות לו. אז הנה מספר דברים שלא ידעתן על קובי לוי, המעצב שמזמן עשה לו שם בחו”ל ובין לקוחותיו ניתן למצוא הרבה הרבה שמות נוצצים:

1. קובי התחיל לעצב ולפסל נעליים כבר בתיכון (תלמה ילין, אם שאלתן). הדגמים הראשונים היו עשויים קרטון. במהלך לימודיו בבצלאל, היה הולך אחרי הלימודים לסנדלרים (בעיקר כאלו שמייצרים נעלים אורטופדיות) כדי ללמוד איך מפתחים ומייצרים נעליים בעבודת יד.

2. נעליים תמיד היו התשוקה שלו. בעיניו נעל אינה מוצר אלא כמו שהוא מיטיב להגדיר “פסל נעיל”. את הפנטזיות שלו הוא קודם כל צייר ופיסל ורק אחרי שאסף מספיק ידע החל לייצר נעליים אמיתיות.

3. מקורות ההשראה שלו הינם בלתי מוגבלים. עולם הטבע, בעלי חיים, חפצים יומיומיים (לאחרונה עיצב אפילו שני זוגות נעליים בהשראת משחק הבייסבול). קובי אוהב לקחת דימויים מוכרים ולהציג אותם דרך זוית ההתבוננות שלו כשהם מושלכים לעולם הנעליים.

4. אופנה בעיניו היא כלי להבעה עצמית של הלובש או המעצב. העיצובים שלו משלבים היבטים אופנתיים אבל גם הרבה מאוד הומור. הוא מעיד על עצמו שהנעליים שהוא מעצב הם מאוד GLAMOUR אך באותה נשימה לא לוקחות עצמן יותר מדי ברצינות.

5. קלאסיות בעיני קובי, היא דבר על זמני, משהו שאינו מאבד מקסמו גם בחלוף השנים. בעיצוב, קלאסיות מייצגת בעיניו פריטים שאין בהם רק יופי אלא גם חידוש וייצוג של דרכי חשיבה וראייה אחרת של הדברים. זה הבסיס בעיניו ליצירת שפה ותקשורת בין המעצב לקהל.

6. הסטודיו של קובי נמצא בתל אביב. הוא מייצר את כל הנעליים שלו בעבודת יד וכל דגם מיוצר בסדרה מוגבלת של עד 20 זוגות. קובי מתחיל בשרטוט של הדגם מזוויות שונות שלאחריו הוא מייצר דגם תלת מימדי. בשלב הבא הופכת הפנטזיה למציאות כשקובי מפתח ומייצר את הנעל בתהליך ארוך ומורכב. תהליך יצור של זוג נעליים בודד אורך מספר שבועות והנעליים מיוצרות ע”פ הזמנה, הן ממש אינן מוצר מדף שאפשר פשוט לרכוש.

7. קובי מעריך מעצבים שיש בהם תשוקה, כאלו שיצרו שפה עיצובית שהפכה להיות מזוהה איתם. אלכסנדר מקווין וויויאן ווסטווד הם בין החביבים עליו.

8. כששואלים את קובי למי היה רוצה לעצב נעליים, הוא עונה שהיה שמח לראות את הדגמים שלו על יוצרות שהוא מעריך ושסטייל משובח הוא חלק מהעשייה שלהן. כשאנחנו קצת לוחצות הוא מתוודה (בצניעות) שיהיה מדהים לראות את העיצובים שלו על מדונה.

9. ומה היא נעל אידיאלית בעיניו? תלוי למה היא מיועדת. אם מטרת הנעל היא נוחות, היא צריכה להיות “ממש ספה לרגל” ואם היא נועדה להופעה מרשימה, היא חייבת להיות כזאת שתסובב אליה את כל המבטים. לקובי עצמו אין מותג או מעצב אהוב במיוחד. חשובה לו האיכות והעיצוב.

אז את קובי לוי תוכלנה לפגוש ב 18 באפריל בארוע Heels and Wheels, שם הוא מבטיח לשתף ולספר על תהליכי העבודה שלו ומקורות ההשראה, ואילו את הנעליים המעוצבות שהוא מגשים אתן יכולות למצוא באתר המקסים שלו, בו ניתן אף לרכוש יצירות הנעלה יחודיות שאנחנו מבטיחות שתגרומנה ללא מעט ראשים בסביבתכן לסוב על צירם.

בילוי נעים.