Lomography

8 Posted by - December 12, 2012 - Inspiration

העידן הדיגיטלי ובעיקר דור הסמארטפונים הפכו את רובנו לצלמות כמעט מקצועניות.

זה לא כמו שהיה פעם בימים בהם עוד השתמשו בפילם (נשמע כמו היסטוריה רחוקה לא?!) וכשהמצלמות היו מאוד מורכבות עד שהיה צריך לחשב לבד את זמן החשיפה. וכל צילום היה תלוי בהרבה תכנונים וחישובים מסובכים אחרים שדרשו הרבה ידע וסבלנות. אז נכון, צילום כמו כל אומנות הוא קודם כל כישרון ואחר כך גם הרבה מיומנות וידע נרכש. המצלמות הדיגיטליות אמנם שיפרו בהרבה את איכות הצילום, אבל ביננו גם אם נקנה לנו אחת מאוד משוכללת לא בהכרח נדע מה לעשות עם כל הפונקציות. אז למזלנו אפליקציות חינמיות (ברובן) כמו אינסטגרם או קמרה 360 הפכו אותנו לצלמות לא רעות בכלל. תוסיפו לזה שלל אפקטים ופילטרים וגם הצילומים שלנו נראים כמעט כמעט מקצועיים.

וכמו בכל תקופה בה החידושים פורצים בקצב מהיר, תמיד יש את הרגע בו מסתכלים לאחור במבט נוסטלגי ובגעגוע לדברים שהיו וכמעט נשכחו. כי ככה אנחנו, אוהבות להתקדם, להתחדש, להתעדכן ולהשתנות אבל בתוך הלב רוצות עוד להחזיק קרוב רגעים, תמונות וזיכרונות מפעם. כנראה שאנחנו לא היחידות, כי אולי נראה שכל העולם מתחזק חשבונות אינסטגרם, אבל מסתבר שיש הרבה מאוד אנשים שחוזרים לשיטת הצילום האנלוגית ורובם הם אנשים צעירים שנולדו בתקופה בה הפילם כבר פס מן העולם.

‘לומוגרפיה’ כך קוראים לטרנד החדש בצילום שכובש את העולם – צילום ללא חוקים וגבולות. אז איך הכל התחיל? במצלמה קטנה ודי פשוטה בשם ‘לומו קומפקט’ שיוצרה בסנט פטרסבורג בהשראת מצלמה יפנית. במהלך טיול ברחבי אירופה, בחנות יד שנייה קטנה, נתקלו בה סטודנטים מוינה ולקחו אותה איתם להרפתקה של צבעים וסגנונות. התמונות שהם הפיקו היו מרהיבות, מסוגננות ובעיקר שונות מכל מה שהם ראו עד היום. הפשטות של המצלמה והאיכות הלא גבוהה שלה, הם אלא שבעצם שהפכו את התמונות במצלמה לייחודיות.

כשהוינאים חזרו הביתה מהנסיעה שלהם והראו את התמונות הם קיבלו אינספור תגובות נלהבות. במהרה השמועה פרשה לה כנפיים (וזה עוד לפני שהיה פייסבוק) הם הבינו שהתלהבות מהתמונות היא לא נחלתם הבלעדית והחליטו בו במקום לשתף את העולם כולו בקסם ולעודד זרם צילום אמנותי חדש – כזה שמסרב להתכנס אל תוך מסגרות או להיכנע לחוקים ופשוט מאפשר לכל אחד לזרום עם הדמיון שלו לכל מקום אליו הוא רוצה להגיע ללא גבולות.

הם לא התעצלו, ונסעו לסנט פטרסבורג כדי למהר ולחתום על חוזה הפצה בלעדי של מצלמת הפלא ודאגו שהייצור שלה יימשך ויוגדל. במקביל הם ייסדו את קהילת הלומוגרפיה העולמית שמאז הולכת וגדלה (ויש לה אפילו קבוצה ישראלית פעילה) ועל הדרך ניסחו גם את עשרת הכללים (למרות הפרדוקס) שיהוו את הבסיס לתנועה היצירתית הפורצת:

1. המצלמה צריכה להיות תמיד אתכן, הקסם בכל מקום, צריך רק את הרגע המתאים על מנת לתפוס אותו.

2. זה לא חשוב אם יום או לילה- פשוט צלמו.

3. הלומוגרפיה אינה נטע זר או הפרעה היא חלק מחיי היומיום שלכן, חלק מכן.

4. תנו למצלמה להפתיע אתכן- צלמו מן ה”מותן”.

5. כשאתן רוצות לצלם אובייקט נחשק – התקרבנה אליו ככל האפשר.

‏6. ‪Don’t think‬.

7. שמרו על זריזות ועירנות.

8. אתן לא צריכות לדעת מראש איזה צילום העלתן בחכתכן או איך עשיתן את זה.

9. אתן לא צריכות לדעת גם אחר כך.

10. הכלל החשוב מכולם – אין כללים.

הכלל האחרון, יותר מכולם, הוא בעצם הסוד כולו והבסיס ליצירתיות האינסופית שעולה מתמונות שצולמו ב’לומו’. החל מפילטרים צבעונים שמכסים חלקי עדשה ועד לנצנצים שמכניסים לתוך המצלמה. אפשר להשיג באמת כל אפקט שרוצים, ומה הכי מרגש? שאתן אף פעם לא תדענה איך יצאה התמונה, לפחות לא לפני שתפתחנה את הפילם. החופש לבחור, הלהט לגלות, הריגוש שבהפתעה כל אלו הופכים את תופעת הלומוגרפיה לבאזז הכי לוהט. התופעה התפשטה לתערוכות, מיצגים, שיתופי פעולה, ליינים מעוצבים של מצלמות ‘לומו’ בסגנון רטרו, קטלוגי אופנה שמצולמים ב’לומו’ (השמועות מספרות גם על קטלוג כזה שצולם בארץ לחברת אופנה גדולה) וכמובן קבוצות פייסבוק שרק גדלות מיום ליום.

אז אם בא לכן לעשות טיול נוסטלגי ולא בין דפי האלבום, אתן מוזמנות להיכנס לאחד מאתרי קהילת הלומוגרפיה ולעיין בתמונות המקסימות האלו, זה יהיה מסע מרתק ולו בגלל העובדה שמכל מצלמה יוצאות תמונות אחרות לגמרי. ואל תחשושנה לקחת מצלמת לומו, ולהתנסות בעצמכן, אנחנו מבטיחות חוויה מרגשת ויצירתית.

לינק לאתר הלומוגרפיה העולמי‪‬

Lomography5 Lomography4 Lomography3 Lomography1