Opportunity inside your house

22 Posted by - July 15, 2016 - Inspiration

החיים שלנו גדולים. אינטנסיביים, עמוסים בפרטים, סובלים מפעילות יתר וממחויבויות שנראות מוחלטות. הגודש והקצב כמעט ולא מאפשרים לראות את התמונה העגומה. אנחנו בעיקר נסחפות לתוך העשיה, ובתוך הסחרור הבלתי פוסק מתקשות לעיתים להבחין במשמעות, אולי גם בגלל מחירה הכבד של ההבנה.

כי גם כדי לערוך ספירת מצב חלקית צריך לעצור לרגע, לקחת נשימה ולבחון את המקור. ‘הצחקתם אותנו’ אתן מחייכות בעייפות. הרי אם נעצור לרגע אנחנו עלולות להרגיש את כובד משקלה של חוסר התוחלת והייאוש. פשוט יותר לרוץ מהר. לרוץ מהר.

החיים שלנו דומים מאוד לבית שאנחנו מתגוררת בו, אומרת Sarah Susanka’s אדריכלית, וכותבת רב המכר The Not So Big Life. יש בו כמה דברים שאנחנו אוהבות מאוד. כמה אלמנטים שמעצבנים ממש, וכאלה שלעולם לא נתרגל אליהם. יש בו חדרים המשמשים אותנו ללא הרף, וכאלה שבהם אנחנו ממעטות לבקר – חולפות על פניהם יום יום כמעט מבלי להציץ פנימה.

יש אצלנו בבית חלקים הדורשים ניקיון יסודי ותחזוקה מתמדת, ויש כאלה שלא יקבלו את תשומת הלב שלנו כמעט בכלל. יש תקופות בהן הוא מאיים להתמוטט עלינו, ומגיש בזה אחר זה אתגרים יומיים. סתימות, קילופים, נזילות וקצרים. ויש את ערימת הכביסה המלוכלכת שאת חולפת על פניה, גבוהה מידי וטורדת מנוחה. את ממשיכה לחלוף על פניה והבטן מתהפכת. תזכורת מתמדת לכך שאת לא מספיק. לא מספיק יעילה, לא מספיק מחויבת. לא מספיק מתעדפת. לא מספיק סופרוומן. לא מספיקה, ‘אני עד של הבית’ את ממלמלת לעצמך שלא בקול.

כמעט כולנו היינו רוצות לשפץ מעט את הבית. בעולם אידאלי בלי מגבלות זמן וכסף, היינו עושות ממנו ממלכה. בחיים של כאן ועכשיו, אנחנו לא מספיקות להגיע אליו, לשיפוץ הזה, שיתאים באמת לדרך בה אנחנו רוצות לחיות, עם שפע של מקום, מרחב ואור. כן, אנחנו צריכות לשפץ את הדרך בה אנו חיות, אך לא באופן שיקנה לנו יותר שטח (או זמן) ממה שיש. מה שאנחנו זקוקות לו באמת הוא שינוי במה שיאפשר לנו לחוות את מה שכבר כאן, אבל באופן שונה. עם הדגשים הנכונים ובצורה מענגת. אנחנו מבינות שעלינו להפסיק לנסות ולתקן הכל (עוד משימה בלתי אפשרית המתווספת לפנקס העבה של מה שחייבים להספיק ודחוף), להתחיל להרגיש ‘בבית’ בתוך הבית הפרטי שלנו. לסדר באמת את הדברים, לארגן אותם אחרת, מה דורש בעיקר שינוי דרמטי בתפיסה. בפרספקטיבה.

כאשר אנחנו מתכננות שיפוץ, אנחנו בדרך כלל לא יוצאות למשימת הריסה ולא משמידות את הקיים עד היסודות. מה שנדרש באמת הוא להעריך מה לא עובד בשבילנו ולקבוע מה היינו רוצות שיהיה במקומו. או אז, אנחנו יכולות לגבש פתרון העושה שימוש בקיים, אך משנות אותו באופן כזה שישכיל להכיל את הפונקציות החדשות שהגדרנו, מפנות עבורו את המקום, משרטטות את התוכנית שתתעד את ההחלטות ולבסוף, חיות את השינויים ובונות.

הספר ‘חיים לא כל כך גדולים’ מציע תכנית לשיפוץ החיים המבוססת על עקרונות האדריכלות. זהו ספר שנועד להתיר את המושכות, ולאפשר לכן ללמוד להקשיב למה שהלב שלכן משתוקק לעשות. לשלב את התשוקות הללו לתוך חיי היומיום ולאפשר לנו ללמוד יותר על מי שהננו באמת, בעיקר על ידי ויתור על דפוסי התנהגות הגורמים את התחושה הבלתי נסבלת של לכידות קבועה בתוך מציאות מכבידה שלא לה יחלנו.

הספר מסייע בעזרת הבנות ותרגילים מעשיים להבין אילו עיסוקים אנחנו אוהבות באמת, מכוון ללא הרף להפסיק לחיות את העבר וכן את העתיד (מה אתן אומרות על לחיות בחדווה בדיוק את הרגע הזה?..), לוותר על הפחדים ועל תחושת החרדה המרוקנת ומאפשר להבין – מצער ככל שיהיה – כי במציאות הנוכחית פעמים רבות לא ממש ברור לנו עבור מי או מדוע אנחנו רוקדת את מחול השדים הזה שאנחנו קוראות לו ‘החיים שלנו’.

זיהוי החלומות שלנו. פינוי אמיתי של מקום ומרחב עבורם, מה מעורר בנו השראה, ‘מה שעובד’ עבורנו באמת, מה נמצא מעבר למכשולים – כל אלה ועוד, הינן הבנות הבסיס המאפשרות למצוא את החיוניות, המשמעות ואת התחושה הנפלאה של ‘להיות בבית’, בחיים שלנו עצמנו. חיים שפויים, עשירים מלאים במשמעות ומציאות של הצלחה ומימוש. בקיצור, לחיות חיים גדולים באמת.

יתרונו הגדול של הספר שעון על התפיסה האדריכלית הנמצאת בבסיסו. לא מספיק לחלום, לפנטז ולתלות לוחות השראה. יש לפנות את הזמן, לשרטט, למחוק, לתכנן, להתאים, ולבנות – כך שהוא סוקר את התאוריה אך מפנה מקום רב לתרגולים, לשלב הביצוע, והטמעת השינוי לאורך זמן.

שיפוץ נעים לכן…

————————-

לאתר של The Not So Big Life ובו טיפים, תרגולים, פורומים והרצאות. ודף מרכז שאתן מוזמנות לעיין בו כדי לבחון את ראשי הפרקים והנקודות שאותן בוחרת שרה לפתח לכדי תוכנית.

לינק לספר באמזון

לינק לאתר ובו תרגולים

opportunity inside your house2