• RONEN GAFNI

Tea with Ronen Gafni

44 Posted by - November 16, 2014 - Inspiration

רונן גפני פרץ לפני כשנתיים לזירה העסקית בארץ ובעולם ברוח סערה עם משחק ה FreshBiz, המלמד יזמים ובעלי עסקים את התפיסות וכללי המשחק החדשים של עולם העסקים המודרני. גפני טוען שהיזמים המרתקים של העידן החדש הם לא בהכרח אנשים טכנולוגיים – הם יזמי אופנה, משחקים, עיצוב, אמנות, פיננסים, מסעדנות ועוד, כאלו שיודעים להפוך את התחום האהוב שלהם לעסק מצליח וחדשני; והם כבר לא יושבים במשרדים אפרפרים– הם עובדים בבתים ובבתי קפה, מקומות שמאפשרים להם חופש תנועה ויצירתיות גבוהה.

בספרו “היזמים החדשים”, קיבל גם Nine Rooms שלנו משבצת נוצצת בעולם היזמות החדש והמרתק שמשרטט גפני. ב 19 לנובמבר הוא מגיע למסיבת תה אצלנו במועדון, במסגרתה ישתף איתנו את הכלים השמורים ביותר לטבילה נכונה באותו עולם תזזיתי. בין שרטוט תכנית פעולה חדשה לבניית מערך-יחסי ציבור איכותי, תפסנו אותו לשיחה קצרה…

- ספר לנו קצת על FreshBiz – מה מקומו בחייהם של יזמים צעירים? אילו כלים הוא מספק?

– FreshBiz הוא משחק לוח, שבבסיסו מדמה סביבה עסקית / יזמית, והשחקנים נדרשים לחשיבה יצירתית, מיומנויות תקשורת, זיהוי הזדמנויות יוזמה והעזה כדי להתקדם בו. בפועל מה שקורה זה שהמשחק מאפשר לאנשים התבוננות אמיתית על הדרך בה הם מתנהלים בחיים, מאחר וההתנהלות שלנו במשחק מאוד דומה לדרך בה אנחנו מתנהלים בחיים, כך שמי שיש לה נושאים לא פתורים עם כסף לדוגמא (שזה כמעט כולנו), אז פוגשים אותם שם, או הגישה שלנו לגבי תחרות לעומת שיתופי פעולה, ונושאים כגון העזה, מינוף, וחשיבה מחוץ לקופסה. ככל שמשחקים יותר ניתן לפתח מיומנויות שונות שהן קריטיות להצלחה בחיים שלנו בעולם החדש.

FreshBiz הוא למעשה כלי ללמידה ואימון, הוא רלוונטי ליזמים חדשים וותיקים כאחד, בעצם לכל אחד שרוצה להפיק יותר מעושר האפשרויות וההזדמנויות שהעולם מציע ולכל מי שבאמת רוצה לפעול מתוך ביטוי עצמי ולא מפחד. את FreshBiz התחלתי לפתח לפני כ 10 שנים, ואחרי תהליך פיתוח של 6 שנים, הוא הושלם והפך לעסק. בארבע שנים האחרונות שיחקו אותו מעל 20,000 איש מ 20 מדינות שונות, והוא תורגם לחמש שפות. במהלך השנים האלו גם פיתחנו סדרה של סדנאות שמאפשרת לסטודנטים, בעלי עסקים וארגונים להטמיע את התהליך עם המשחק בחיים המקצועיים והאישיים שלהם, והקמנו מרכזי פעילות במספר מדינות בינהן ספרד, ארה”ב, רוסיה, מקסיקו, הודו ועוד. לפני שבוע הושק בארה”ב ספר שכתבנו, לבקשת הוצאת הספרים Wiley, שהיא הוצאת הספרים הגדולה בעולם לספרות מקצועית, שזיהתה שיש בשורה חדשה ומעניינת במסר שלנו ליזמים ובעלי עסקים.

- מה הביא לשינוי התודעתי שמשרטט את דמותם של אותם יזמים צעירים חדשים, שלפיך – פיתחו מתודה חדשה לחלוטין ביחס לעסקים?

– מה שהביא את המהפכה הוא השינוי שאנחנו חווים בעולם שמסביבנו – ב 10 השנים האחרונות התרחשו שינויים דרמטיים כמעט בכל תחום חיים, החל מכלכלה ועסקים, דרך תקשורת ומערכות יחסים, ועד חינוך ואיכות הסביבה. כל השינויים האלו יצרו מצב שמצד אחד כמות האפשרויות, המשאבים וההזדמנויות שזמינים לכל אחד מאיתנו גדלו בצורה דרמטית, וזה מעולה, כי זה מאפשר לנו הרבה יותר חופש פעולה, גמישות תנועה, וכמובן הישגים טובים יותר בפחות מאמץ, אבל מצד שני כולנו כבר מבינים שהדרך בה אנחנו מתנהלים, גם בעסקים וגם בכלל בחיים חייבת להשתנות כי אחרת אנחנו מביאים את עצמנו, ואת הדורות הבאים למצב של חדלות פרעון כלכלית, תרבותית ומוסרית. כך שלמעשה התפתח דור חדש של יזמים שרוצים למנף את עושר האפשרויות אבל מתוך גישה הוליסטית יותר.

- איך אתה רואה את תפקידן של נשים-יזמיות בעולם היזמות החדש? אתה רואה הבדל בין יזמות נשית לגברית? יש תכונות “נשיות” שמשמשות כיתרונות מובהקים בעולם העסקים החדש ומפוצל-הקשב?

– נשים בעיני הן יזמיות שמתאימות יותר לעולם החדש. לתפיסתי עולם העסקים החדש מבוסס הרבה יותר על שיתופי פעולה ופחות על תחרות, ונשים הן אלופות ביצירת מערכות יחסים ושיתופי פעולה. חשיבה יזמית בעיקרה היא מה שאנחנו מכנים “רב מימדית” כלומר אנחנו נדרשים בכל רגע נתון להתנהל במספר מימדים, גם לזהות הזדמנויות, גם להפעיל קלפי פעולה, גם ליצר קשרים חדשים, בכלל זה עולם של גם וגם. נשים מאוד מיומנות בגישה של גם וגם, רק שהיום עיקר המיומנות הזאת מופנת לביצוע משימות, ועולם היזמות דורש מיומנות של גם וגם בתחום של חשיבה וראיית אפשרויות, ואת המיומנות הזאת הן נדרשות לחזק. העולם היום הוא מאוד היפר-לינקי אסוציאטיבי ואינטואיטיבי, וגם כאן לנשים יש יתרון. יצא לי כבר לעבוד עם אלפי אנשים מכל רחבי העולם, ובהחלט ניתן לראות התנהלות שהיא יותר “נשית” (שדרך אגב רואים אותה גם בקרב גברים שיש להם הבנה נשית מפותחת או אינטילינציה רגשית מפותחת), והן בהחלט פועלות אחרת. עם כל היתרונות, ניתן גם לאפיין שנשים הן זהירות יותר בלקיחת סיכונים, פחות מעיזות, ופחות מהירות, ואלו תכונות שכן מומלץ להן לחדד.

- אילו טיפים מרכזיים היית נותן לאישה שפוסעת עכשיו את צעדיה הראשונים עם עסק / יוזמה חדשה?

– קודם כל הייתי רוצה לפרגן לה על העשיה והיוזמה. בעיני הקמה של עסק היא דרך מעולה לביטוי עצמי, הגשמה ומימוש. הייתי כמובן מציע לה לעבוד חזק על נושא התודעה המיומנויות המנטליות. בסופו של יום, המוכנות המנטלית והגמישות המחשבתית היא זאת שקובעת את היכולת לעמוד באתגרים ולמנף את ההזדמנויות שנקרות בדרך. הייתי ממליץ לה לבחון טוב את ה Why. למה היא עושה את מה שהיא עושה, כי המטרה שמאחורי העסק היא זאת שתהווה את הרוח במפרשים בימים הקשים. הייתי ממליץ לה לבחון הרבה ערוצים של שיתופי פעולה. וכמובן לשחק ב FreshBiz.

- איך נראה השלב הבא של עולם היזמות העסקית? לאילו כיוונים אתה רואה את התחום מתפתח? איך נראות המגמות החמות הבאות?

– השלב הבא הוא ללא ספק הקמה של עסקים מכווני מטרה, כלומר הבנה עמוקה ואמיתית שמטרתו של העסק הוא לשרת יעוד גבוה יותר של בעל העסק או של הקבוצה שהקימה אותו, ולא לעשות כסף. כסף הוא אמצעי להשרדות ודלק שמאפשר לעסק להמשיך ולהפיץ את הבשורה שלו. בתחילת השנה היה לנו את הכבוד להיות החברה הראשונה במזרח התיכון שהתקבלה לרשימה היוקרתית של GameChangers 500, זו רשימה של החברות המובילות בעולם בתרומה שלהן לשינוי החברה והסביבה וליצירת עסקים מכווני מטרה. אני חושב שלשם עולם היזמות צועד, למקום שבו לא תהיה כבר הבחנה בין עסקים חברתיים לכאלו שהם למטרות רווח, שכל עסק יחזיק בשני הכובעים האלו במקביל. עולם היזמות כמובן מתפתח ברמה הטכנולוגית, אבל בעוד היום הרבה חברות חדשות מיצרות תשתיות טכנולוגיות (כמו גוגל, פייסבוק, וכד’) בעתיד נראה יותר חברות משתמשות בטכנולוגיות האלו כדי ליצר יותר ויותר מוצרי נישה. פייסבוק, לדוגמא, תהפוך לתשתית עליה ניתן יהיה לקיים הרבה תתי-רשתות. כל נושא הקהילתיות חוזר בגדול, רק הפעם עם טוויסט טכנולוגי. חברות שיציעו פתרונות חכמים לקהילות ספציפיות יזכו באוהדים אמיתיים. בכל מקרה, העתיד הוא מסקרן ומדליק.

- ולפי כללי הטקס הקטן שלנו – מתי, איפה וכיצד אתה שותה את התה או הקפה שלך?

– את הקפה שלי אני שותה על הבוקר, מיד אחרי כוס המים עם הלימון. קפסולות של נספרסו. אספרסו קצר עם חתיכת עוגה או עוגיות שענת, אשתי, אפתה. מתחיל את הבוקר באיזי, זה הרי אחד היתרונות של להיות יזם…(-;

לאתר FreshBiz

* מסיבת התה של ה NINE ROOMS LADIES CLUB עם רונן גפני, תתקיים ביום רביעי, 19 נוב 2014.