Tea with: Shosh Ofir

13 Posted by - December 9, 2013 - Inspiration

אנחנו מרותקות מההשפעה שיש לספקטרום האינסופי הזה עלינו. ובגלל זה קראנו לשוש אופיר, מאבחנת בצבעים (צבעולוגית, בלשונה) למסיבת תה שתיערך במועדון שלנו ב 11 לדצמבר ובגלל שלא יכולנו להתאפק, שאלנו אותה גם כמה שאלות קטנות, שבעקבותיהן אנחנו אפילו יותר משוכנעות שלא כדאי לכן לפספס את הפגישה איתה.

- שוש, איך הגעת לעיסוק לאבחון בעזרת צבעים? הצבעים ליוו אותך בחייך עוד לפני ההחלטה להפוך אותם למקצוע?

– מאז ומתמיד עסקתי באומנות חזותית: אני מציירת, עוסקת בעיצוב בתים, מחדשת רהיטים. שנים עיצבתי ותפרתי בגדים-וילונות-ריפודים שיספקו את רצוני. מאד רגישה לצבעוניות ואסטתיקה ממתי שאני מכירה את עצמי. תמיד היה קשר ישיר בין אמנות ומצב רוח, בין אסטתיקה ועליה או ירידה אנרגטית: החוויה של אוכל למשל, תמיד צריכה להיות גם ויזואלית. במבט לאחור, הרבה החלטות בחיי הושפעו מהחוויה האסטתית: קניית בתים, מכונית ,טיולים – הכל התחיל ונגמר בצבע. כמורה – היה רובד נוסף של מסרים שקלטתי מתלמידי בעזרת הצבעוניות בעבודותיהם – או היעדרה. כל ההכנה שלי בחמישים שנותי התרכזו לרגע המכונן הזה – ההבנה שיש שפה מדויקת מאד של צבעים שמוציאה את האמת הפנימית לאור. הבנתי שצבעים הם שפה, כלי ביטוי להעלאת העולם הפנימי ואני משמשת כמתורגמנית לעולם הרגישויות הפנימי.

- מה הערך המוסף של אבחון בצבעים? אילו דברים אנחנו יכולות לגלות על עצמנו רק באבחון הזה?

– האבחון בצבעים מספר את סיפור התת מודע של האדם. החיים לימדו אותנו להתנהל. לשרוד, לחיות, להתקיים. הכל מודע ״וunder control״. אבל לעולם הרגשי והרוחני חוקים משלו והוא אינו סולח וודאי שלא שוכח ולפעמים, אפילו במרומי כל גיל.., משפיע על היחס שלנו לזולת, ועל החלטות קלות וכבדות משקל וכמובן על ההתנהגות. אין ספור שאלות מונחות באופן תת מודע ומשפיעות על מערכת השיקולים שלנו. לכל גורם השפעה כזה יש צבע ובעזרת אבחון בצבעים נותר רק לגלות. המסר לא עובר בצבע אחד בלבד, אלא בשילובי צבעים. אין מסר אחד חד משמעי לכל צבע.

- האם לצבעים שמרכיבים את חיינו ביום יום – הבגדים, האיפור, האקססוריז – גם להם יש משמעות שיכולה להעיד עלינו כמה דברים?

– אנחנו מקיפים עצמינו בצבעים. מתלבשים – מעצבים את הריהוט שלנו בבית, צבע המכונית חשוב לנו, וכו’. באופן לא מודע – אדם נמשך לצבעים שמשלימים איזה שהוא חסך. אני רוצה להרגיש טוב בראיון עבודה שאליו אני הולך, או בדייט… כמובן שלאחר אבחון, ידע כל אדם איזה צבע מוציא אותו הכי טוב לאור (!!!) אבל לפעמים, שיקולים זרים גורמים לנו לבחור לא נכון ואז המסר שלנו עובר פחות טוב. לדוגמא: כשאני מתלבשת לארוע כדי להוציא את העינים (…) או ״לנקר עינים״ למישהי ספציפית שם (…) אני משתדלת יתר על המידה להעביר מסר שהוא איננו אני – הבחירה תהיה שכלתנית, לרוב גם תפספס את המטרה ותשאיר את הרושם ההפוך.

- תוכלי לבחור בשבילנו צבע, ולתת לנו דוגמא קטנה לדרך שבה את מפרשת את הבחירה בו?

– צבע הקורל האפרסקי יכול לספר על תודעת שירות גבוהה, על מודעות חברתית ונכונות לשרת קהל ביד רמה. אולם, בסיטואציה אחרת, בבחירה לא נכונה של שילובי צבעים (למשל, במצעים בחדר של ילד שקצת יורדים עליו בבית הספר), יכול לאותת על התמסרות בלי גבולות ולהוות פתח לניצול ונצלנות… מצב בהחלט לא רצוי. האמת היא, שממש אפשר להפוך מנהל בינוני – למנהל מצליח או לחילופין לדיקטטור ורודן באמצעות צביעה לא נכונה של משרד או סביבת עבודה.

- ולסיום, לפי כללי הטקס הפרטי שלנו Smile – כיצד ומתי את שותה את התה שלך?

– את התה שלי אני תמיד שותה בספל לפני השינה, חם-בהיר-ארומטי וללא סוכר -טקס קבוע שמנקה מעלי את היום…