Food Crush

19 Posted by - November 7, 2013 - love

נדמה לנו, בהבזק של מחשבה מעט יומרנית, שאנחנו חולקות סטנדרטים דומים עם תרבות ארץ השמש העולה. המינימליזם, הקווים הנקיים והעדינות – לאלה אנחנו שואפות דרך קבע. התרבות היפנית מעדיפה את העמעום על פני הבוטות, את המרומז על פני הברור. אנחנו למשל נכבשנו לגמרי כשחבר שחזר מטיול סיפר לנו שהיפנים מאמינים ששתיקות הן משמעותיות לא פחות מן הדיבור. זאת אלגנטיות אמיתית.

והרי שכך – אנחנו רוצות לשלוח אתכן למסע קטן לטוקיו, שכפי שהסתבר לנו במפתיע מעלעול במדריך האדום, אוחזת בתואר העיר בעלת מספר כוכבי מישלן הגבוה ביותר בערי העולם.

ההתייחסות של היפנים לאוכל שלהם היא פואטית. היפנים מאמינים שחוויית האכילה מתחילה מהעיניים ואנחנו מסכימות לחלוטין, האוכל היפני הוא קודם כל, חגיגה ויזואלית. בשיטוטינו בין סיפורים על התרבות היפנית נתקלנו במילותיו של סופר יפני, שחושב שמרק המיסו טעים לעין ערוך משהוא מוגש בחדר אפלולי בתוך קעריות כהות מאשר בצלחות בהירות לאור ניאון. לו רק היה לנו פנאי לאכול כל ארוחה באור נרות מדויק…

וזה הסוד שלהם. טעמים עדינים, כמעט מרומזים, שדורשים מאיתנו להתמסר לגמרי לחוויית האכילה, לעצום את העיניים ולדמיין שאנחנו בחדר לבן, ריק מתוכן, שליו בצורה שאנחנו עוד לא מכירות, מתענגות על כל טעם. לא סתם ארוחה, אלא חוויה מרובת חושים. משלוח מסושייה מזדמנתOUT – , טקס קטן להירגעות בסוף היום – IN.

המטבח היפני מתואר רבות כאחד המטבחים הבריאים ביותר. אורז ושפע מאכלים ימיים בבסיסו, התפריט המסורתי הוא דל כולסטרול, דל שומן, דל קלוריות ושופע סיבים תזונתיים. מעבר לזה, היפנים מאמינים שצריך לאכול קצת מהרבה, ולא הרבה מקצת… ובכן, זה סוד ישן שאנחנו מוצאות לא לגמרי יעיל. אבל בשביל להתמסר לרגע לעולם חדש, נשתדל לנסות בפעם הבאה.

הראמן הוא החבר היפני האהוב עלינו, אוכל נחמה מושלם שמחמם את הלב. אטריות צהבהבות ושמנמנות ששוחות במרק ניחוחי וחמים, ובינהן פרוסות בשר ופירות ים, ביצה ותבלינים אקזוטיים משגעים שלא היינו מצליחות לזהות אפילו אם חיינו היו תלויים בכך. מעבר לצבעוניות המהממת, הסוד הנפלא ביותר של המטבח היפני (ואנחנו קוראות בזאת לכל אוחזי המחבתות ברחבי העולם אחת ולתמיד לאמץ) הוא חומרי הגלם הטריים והמשובחים.

אז בענייני הטיול ההוא, אנחנו ממליצות לעלות על מטוס באחד האביבים הקרובים לכיוון האי Okinawa, בחלקה הדרומי של יפן שבו חוגגים את פסטיבל פריחת הדובדבן באווירה ובמזג אוויר טרופיים (כן כן, כך נראה שם האביב). אם אתן תופסות טיסה לשם בזמן הנכון, תמצאו עדרי יפנים רוקדים ברחובות, שותים בירה עד סחרור מוחלט, ואוכלים מטעמים שמבוססים על הפירות הטרופיים שגדלים באי – בננות, אננס ופפאיה – כמו גם על תנובת הים החם – שפע של אצות, דגים וחסילונים שמוגשים עם אורז מקומי טרי.

ואם אתן לא בראש של טיסה ארוכה (…) אנחנו שולחות אתכן לארגן מפגש חברים גדול בבית ולהרים טלפון לגליה דור, מדריכת טיולים ליפן ומומחית בקולינריה יפנית, שמציעה להגיע אליכן הביתה, לבשל ולהגיש לכן מטעמים יפניים באוסף פרטי של כלי הגשה מסורתיים מחרסינה.

הכי קרוב שנגיע לשלמות היפנית, עד לחופשה הבאה.

לאתר של גליה

Food Crush3