Tea With: Shay Avivi and ‫Michal Libedinsky

11 Posted by - March 30, 2014 - love

אחרי 15 שנים ביחד ועם שני ילדים, הרגישו השחקן שי אביבי ורעייתו מיכל ליבדינסקי שמשהו חורק. אז הם שמו הכול על השולחן ורקחו מזה מופע משותף: “באושר ועושר – הסיפור האמיתי”.

בתקווה לשמוע תובנות חד-פעמיות על מערכת היחסים האנושית הסבוכה והמרתקת ביותר שחיינו מכילים בתוכם… הזמנו אותם למסיבת תה זוגית במועדון שתיערך ביום רביעי הקרוב, ה 2 לאפריל,  ובדרך תפסנו אותם לשיחה קצרה על אהבה, החיים, ומה שמתחולל בשקט ביניהם. Wink

- מיכל ושי, שניכם כותבים ומופיעים כבר שנים ורק בשנים האחרונות החלטתם לשתף פעולה וליצור יחדיו. יש משהו שאתם יכולים להגדיר כ”טריגר” לצעד הזה?

– האמת היא שאנחנו משתפים פעולה בערך מהיום הראשון שהיכרנו. זה קרה בלייט נייט של שי “מקרה לילה” שבו מיכל התקבלה לעבוד כתסריטאית. מאז עבדנו יחד בכמה וכמה תכניות, ביניהן “כוכבים בריבוע” וכמובן הסדרה “בשורות טובות”, שבה מיכל כתבה וגם ביימה חלק מהפרקים ושי שיחק והפיק. ככה ששיתוף הפעולה היצירתי בינינו היה כבר מההתחלה. מה שחדש הפעם הוא שהתערבבנו בתפקידים: מיכל התחילה להופיע מול אנשים, ושי התחיל לכתוב טקסטים. כיף גדול הערבוב הזה!

- קיימת בכם דאגה על ההשלכות עתידיות של עירוב החיים הפרטיים, מה שקורה בבית, במופע שלכם? הילדים שלכם ראו את המופע? איך הגיבו?

– אין פחד. הילדים ראו את המופע. למזלנו הם עדיין לא מבינים את מה שטוב שהם לא מבינים, נושאים כמו מין, תשוקה, וכאלה. לגבי שאר הדברים, השיתוף על הקושי הזוגי, אני שמחה שישמעו ויחשפו לזה, במקום לחיות חיים שלמים מול מסכה קפואה של “הכל בסדר”, ואחר כך להיות מופתעים. שמתי לב שאנחנו מסתירים מהילדים שלנו חלקים נכבדים מחיינו, ומהאמת שלנו. כמובן שהם לא צריכים לדעת הכול, אבל טוב בעיניי שידעו קצת יותר מה עובר עלינו, על הקשיים, על הרגשות.

- מה גיליתם במהלך הדרך שעברתם עם המופע? האם הוא עמד בציפיות שלכם ממנו? יכולים להגדיר אותו כמסע שהוליד תשובה כלשהי לאחת מהשאלות המורכבות של הקיום האנושי הזוגי?

– גילינו בעיקר שכולנו באותה סירה רעועה, ודולפת. הרבה מהזוגות נמצאים במאמצים כאלו ואחרים, כדי שהסירה הזוגית תמשיך לשוט ולא תטבע. בגילוי הזה, שאנחנו לא לבד, יש נחמה רבה, אפילו ריפוי. אנשים לא מדברים באמת על הקשיים שלהם. מקסימום עם חבר טוב, חברה טובה , וגם איתם לא תמיד מעיזים להגיד הכול. יש מסך האפלה בנוגע למה באמת קורה מאחורי הקלעים של הזוגיות, במעמקי הרגשות, התשוקה, המיניות. גילינו שבשלב הראשון – מספיק לשתף במצוקה כדי שתהיה הקלה, אולי אפילו שינוי קטן. יש גם משחק קלפים שהוצאנו שנקרא ‘אמת או חובה – זוגות’. המשחק הזה עוזר לעשות בדיוק את זה – לדבר עם עוד אנשים, חברים או משפחה, על דברים שלא תמיד קל לדבר עליהם. זה פלא לראות מה קורה כשאנשים מדברים ומשתפים. הלב נפתח, מכירים עוד קצת לעומק, מתקרבים. בהופעה אנחנו עושים את השיתוף בשביל הקהל, ונותנים להם את האופציה ללכת הביתה, ולהמשיך לדבר על הנושאים שהעלינו. אז אפשר להגיד שהגילוי שלנו הוא זה: לשתף, להוציא החוצה אמת, גם אם היא לא נעימה. בהתחלה מול עצמך, אחר כך מול בן או בת הזוג, אחר כך מול עוד אנשים. כשאמת יוצאת החוצה, גם אם היא כואבת, בסוף יוצאים ממנה דברים טובים.

- איך אתם רואים את קהל היעד שלכם? אתם יכולים לאפיין אותו? האם אתם מדמיינים זוגות בגיל מסויים רוכשים את “אמת או חובה – זוגות”, סדרת הקלפים שלכם, למשל?

– קהל היעד שלנו רחב, מורכב מאנשים שחוו בעבר, או חווים בהווה זוגיות. אפילו לא חייבים להיות בזוגיות ארוכה, יש כאלה שנמצאים כמה חודשים יחד, ומזדהים עם כל מיני תכנים בהופעה. כל אחד/אחת לוקח/ת את מה שמתאים לו/לה בשלב בו נמצא/ת. הכי קלאסים כמובן הם אלה שמצבם דומה לשלנו: גילאי 40-50 שנמצאים שנים יחד כולל ילדים. אגב, רבים מהם בטוחים שכתבנו את ההופעה עליהם. משחק הקלפים שלנו “אמת או חובה – זוגות” מתאים לזוגות באשר הם. הקלפים מראים את היופי, וגם את המצוקה, שנמצאים שם ברגע שמונה הזוגיות מתחיל לדפוק.

- ולפי כללי הטקס הפרטי שלנו – כיצד ומתי אתם שותים את התה (או הקפה) שלכם? ביחד? לחוד?

– מיכל לא שותה קפה בכלל ובקושי לתה היא עושה טובה מידי פעם. שי שותה את הקפה שלו עם עצמו, עם השקיעה, עם העיתון, ומדי פעם מזמין אותי להצטרף לשבת איתו…

לדף הפייסבוק של שי ומיכל