• Ingo Maurer

There Will Be Light

6 Posted by - April 9, 2012 - love

רבות נכתב ונאמר על עיצוב חלל, בית ושולחן ובטח בימים אלה, תקופת החגים. עסקנו רבות, ובטח עוד נעסוק בהשפעה של החומר, הצבע, הטקסטורה על האווירה והתחושות. מוזר שדווקא על המאור, האנרגיה, התאורה הנכונה, אנחנו מדברים הרבה פחות.

לקראת הקיץ הקרב שמביא איתו בנדיבות אור טבעי שהיה קצת חסר לנו, בחורף האחרון, נראה לנו רלוונטי לשפוך מעט (אור…) על הנושא החשוב הזה, אם לא לומר, המואר.

ברשותכן, נתחיל כמעט מהתחלה:

במאות הקודמות (וכנראה גם לפניהן), היווה האור הטבעי חלק בלתי נפרד מעיצוב כל חלל ויצירת האנרגיה המבוקשת בתוכו. קחו לדוגמא את הויטראז’ים שכה אפיינו את האדריכלות הגותית ושהוסיפו דרמה צבעונית לכל כנסיה. באדריכלות של המאה העשרים לעומת זאת, הוסט מרכז הכובד העיצובי לשימוש במגוון גופי תאורה מלאכותיים.

יתכן והדגש על חשיבותו של האור הטבעי בחיי היום יום שלנו הלך ופחת, במהלך השנים, פשוט כי מרבית האנשים נמצאים רוב היום מחוץ לביתם, והוילונות, לעתים קרובות, נשארים מוסטים.

בעת האחרונה נראה שהמודעות לחשיבותו של האור הטבעי תופסת את מקומה הנכון. מעבר לגופי התאורה המעוצבים, כמעט בכל חלל ישנה מודעות ושאיפה לחלונות גדולים, חזיתות שפונות לכיוונים מוארים וחמים (דרום, מזרח ומערב). ההבנה שגם אם אנחנו מעבירות את מרבית שעות היום בחללים סגורים, אור טבעי או תאורה נכונה חשובה למצב הרוח, לאווירה בבית, אפילו למערכת היחסים. וזה הרבה מעבר לפנג שואי…

תחשבו לרגע על הבקרים הללו, שבהן אתן חייבות להעיר את בני הבית ולהיות תוך עשר דקות בחוץ. הרי הדבר הראשון, מעבר ללהדליק את האור בחדר, יהיה להסיט את הוילון, לתת לשמש לסייע בהקצת הרדומים, לא כן?!

תחשבו על רגע רומנטי, בסוף יום. זה לא יראה אותו דבר בלי נרות. ברור, אתן לבטח מהנהנות בהסכמה. תאורה נכונה היא חלק חשוב מהעניין ואור, בכלל. משמעותי. אז איך זה, בכל פעם שאתן ניגשות לסדר את הבית מחדש, לשפץ את המשרד או לייצר שיח אחר בשולחן, אתן מרוכזות בכל, ואת שאלת התאורה אתן דוחות לסוף, במקום להתחלה.

טוב אחרי שהסכמתן איתנו ואתן מבינות כמה העניין חשוב ובלתי אפשרי להתקדם בלעדיו לשום מקום באמת… אנחנו רוצות שתכירו את אינגו מאוור. אינגו נולד בגרמניה בשנת 1932 והתחיל את דרכו בעולם העיצוב הגרפי ואז הוא החליט לשנות את העולם. ב 1966, כשפתח את הסטודיו שלו ‘דיזיין אין’ וחשף את גוף התאורה הראשון שלו: ‘נורה’.

כמו שאתן מבינות, אינגו לקח את הנורה עצמה, שהיתה עד אז חבויה בתוך גופים מעוצבים אחרים ונתן לה מקום של כבוד כאובייקט מעוצב לכשעצמו, כחלק מאמירה בעלת משמעות. הוא המשיך לפתח ולהרחיב את מקומה של הנורה בחיינו ואף הגדיל לעשות כשחשף אותה, במערומיה, כגוף תלוי מהתקרה ללא הצללה כלל תחת השם no fuss (אין בעיה).

מאז ועד היום, כפי שאתן יכולות להתרשם מהתמונות שלצד הכתבה, אינגו מאוור מכבד כל אלמנט בסיסי שמייצר עניין עבור הצופה ומדליק בו אור. חלק מהגופים הייחודים של אינגו, ייחודים עד כדי כך שכל אלמנט נוסף לידם רק יגרע, ועל כן אדריכלים רבים בוחרים בעבודותיו לפרויקטים מינימאליסטים, המשאירים את הרקע נקי או אולי נכון יותר לומר, פנוי לאור.

ואנחנו ברשותכן רק נוסיף: תודה אינגו. הארת את עיננו.

לינק לאתר של אינגו

ingo-maurer2