In Control

3 Posted by - August 12, 2012 - Money Talk

כמה נפלאים החיים בימים שאנחנו ב’פלוס’ בבנק? דומה שבאותם ימים השמים כחולים הרבה יותר, השמש ממש אבל ממש זורחת והאנשים… כולם הרבה יותר מחייכים ומסבירי פנים..

הרי על המשוואה שבטחון כלכלי + אהבה + בריאות טובה = אושר, אף אחת מאיתנו לא תתווכח. ואין ממש צורך כרגע להיכנס לעומק המשוואה במובן הפילוסופי שלה וגם לא לסדר המרכיבים. די אם פשוט נסכים עם העובדה המאד פשוטה שבטחון כלכלי יש בכוחו להביא לשקט ולרוגע פנימי אשר כמעט כולנו מייחלות לו.

בסוף היום, זה לא משנה כמה כסף יש לך בבנק, איך עשית אותו או הגעת אליו – לבזבז אותו (כשרק אפשר) זה תמיד כייף גדול. אנחנו (ממרומי גילנו) כבר הבנו ממזמן שחמשת הדקות האלה של הקתרזיס, עולות לנו לפעמים הרבה יותר ממה שתכננו ולא תמיד הן שוות את המחיר. לכן, עם הזמן, הוותק, הניסיון, וכמובן הטעויות שעשינו בדרך – למדנו כמה דברים חשובים שיכולים לעזור גם לכן לשלוט בתקציב, בהרגשה שמלווה את רגע הבזבוז וכמובן בהרגשה שמלווה את הרגעים אחריו.

1. אמצעי תשלום: במזומן בלבד!

זה נכון שכרטיס אשראי תופס הרבה פחות מקום בארנק. זה נכון גם שהוא לא ‘מריח’ ושכל רכישה אפשר לחלק למספר תשלומים שווים. יחד עם זאת, אחת לכמה חודשים, כשאנחנו מתחילות להרגיש שעברנו את גבול הטעם הטוב – אנו מפקידות את כל הפלסטיקים שלנו במגירת הלנז’ריי, ומבטיחות להפגש שוב רק אחרי שכל עסקאות הקרדיט (ללא יוצא מן הכלל) תעלמנה מדף הפירוטים שלנו. עד אז, אנו מצטיידות בכסף מזומן בלבד ומבצעות רכישות בהתאם לכמות השטרות שבארנק.

2. מעקב הוצאות רישום.

בדיוק כמו בדיאטה בה כדאי לרשום את כל מה שאכלנו על מנת להתרשם מהכמות ולהבין שזה לא יוביל לביקיני – מומלץ לנהל רישום של ההוצאות, ולראות כמה באמת אנחנו מוציאות על “סתם טי שירט” בזארה. או “הייתי חייבת מרכך”…. בסופרפארם. מניסיון אישי, אנחנו יכולות לספר לכן שבפעם הראשונה שעשינו את זה, הבנו עד כמה ‘הפרסום באמת עובד’ ועד כמה כל ה’מבצעים השווים’ האלה גורמים לנו להוצאות מיותרות. מאז החלטנו שאנחנו קונות אך ורק את שאנו צורכות ונגמר לנו במלאי. וכן. גם אם המחיר ‘גבוה יותר’ רק יחידה אחת – זה הרבה יותר עדיף מלהתקע עם מלאי בקבוקי שמפו שיכל לסדר את כל צבא ארה”ב בחצי הזה של הכדור, לחמש שנים לפחות.

3. להסתכל למספרים בעיניים.

כמה אתן באמת מרוויחות? כמה אתן מוציאות על בריאות? אוכל? טיפוח? נסיעות? האם אתן בקיאות במספרים שלכן? האם אתן יודעות אם יש שינוי ביחס לחודש הקודם? לשנה שעברה? מאיפה השינוי נובע? לדעת את המספרים זה ידע שנותן כח. קחו את הכח לידיים ושלטו בו. שלטו במספרים ואל תניחו להם לשלוט בכן.

4. אל תבזבזו יותר ממה שאתן מרוויחות.

כן ברור לנו שכבר שמעתן את זה וברור לנו מה אתן ממלמלות לעצמכן עכשיו. אך עדיין, בכדי להישאר ב’קבוצת ההנהלה’ של החיים שלכם, אתן חייבות לדעת גם איך לבזבז ובעיקר מאיפה. קחו לדוגמה, שחודש שאחד נשאר לכן בתקציב סכום פעוט שאיתו אי אפשר לקנות כמעט כלום – יחד עם זאת, אולי אפשר להשקיע אותו?… תתפלאו כמה בכל שנה אנחנו מצליחות לצבור בצנצנת הפסטה האיכותית שלנו רק משטרות שלא שכנעו אותנו שניתן להתקדם איתם לקניון. בפעם האחרונה הגענו לסכום מכובד של כמה אלפי שקלים, אשר אותם בחרנו להשקיע במעיל צמר משובח במיוחד, שילווה אותנו לפחות כמה שנים טובות.

5. אל תחזיקו יותר מכרטיס אשראי אחד.

תבחרו באחד ואת היתר תגרסו. לא משנה כמה יחזרו אחריכן תזכרו שכרטיס אשראי אחד הוא כח, ושיותר ממנו גורם לנו ללכת לאיבוד ולעבוד בשביל הבנק. אל תפלו בפח הזה או איך שאומר האיש הנחמד ההוא בטלוויזיה: “ושלא יעבדו עליכן…”

6. תקנו חכם, תחסכו יותר.

הנה לכם עצה של מיליון דולר באמצעותה תוכלו לצאת ממש גדולות. אם תקנו פחות אוכל ורק על בסיס טרי – תסחבו פחות שקיות, תזרקו פחות אשפה, המשפחה שלכן תעריץ אתכן (כי טרי זה באמת הרבה יותר טעים…) ותחסכו יותר כסף. אם תדברו יותר בטלפון הנייח – תשמרו על בריאותכן, תלמדו מחדש להתגעגע… ותחסכו יותר כסף. אם תקומו שעה מוקדם יותר ותשימו את ערוץ הבריאות – תרגישו הרבה יותר טוב ותחסכו מנוי לחדר כושר. אם תלמדו להשקיע בפריטים הנכונים ולא תתפשרו על איכותם – תקנו אולי הרבה פחות אבל תוכלו לגרוף הרבה יותר מחמאות. וזה רק חומר למחשבה – אין לנו ספק שבעולמכן הפרטי תוכלו להיות מספיק יצירתיות ולחשוב איפה עוד אפשר לחסוך מחד, ולהרוויח בגדול מאידך.

7. בעסקאות גדולות ולאורך זמן – רדו לפרטים ועמדו על המחיר.

אין עסקה גדולה שלא מתאים לעמוד בה על המחיר. אין עסקה ארוכת טווח שהפרטים בה יתאימו לכן מחר כשם שהם מתאימים היום. תמיד מומלץ תמיד לקבל שתי הצעות מחיר לפחות.

8. עשו זאת בעצמכן.

אם אתן בעלות עסק עצמאי קטן ואתן מרגישות שאתן צריכות עזרה בשיווק, פרסום, יחסי ציבור או כל תחום אחר… כדאי לבדוק באינטרנט את כל האפשרויות העומדות לרשותכן הכן. בעידן של היום, יש לא מעט אתרים ללימוד עצמי שאותם שווה לבדוק, ויתכן מאד כי תוכלו בנקל ללמוד לעשות את המלאכה בעצמכן. כמו כן, שווה תמיד לבדוק עזרה מחברים קרובים…

9. תשביחו את ארגז הכלים שלכן עם כלי לניהול פיננסי.

ואחת אחרונה לקינוח. הרבה יותר קל לנהל את כל העולם הפיננסי שלכן ושל משפחתכן תחת מטריה אחת. כזו שיודעת לאגור עבורכן את כל הנתונים, להשוות ביניהם ולסייע לכן לקבל החלטות עתידיות בצורה מושכלת ואחראית. אנחנו משתמשות ב HAND WALLET, אבל הרשת מלאה באינספור תכנות ופתרונות אחרים לבחירתכן.

בהצלחה.

לינק לאתר HAND WALLET