It’s only money darling

18 Posted by - October 13, 2013 - Money Talk

בסקר שהתפרסם לא מכבר ב”גלובס”, השיבו 66% אחוז מהנשים שהשקעה במניות ובניירות ערך אינה בשבילן. “אנחנו תופסות את זה כענין מסוכן למדי” הן ביטלו ופנו לענינים אחרים.

באופן כללי אפשר לומר שההיסטוריה שכנעה אותנו שעיסוק בכסף הוא ענין גברי ומסובך ושהידיים העדינות שלנו אינן מעוניינות להיכנס לביצה המספרית הקשוחה הזאת. מיכל ליבנה, מחברת הספר “בורסה, יקירתי”, מבטיחה לנו שאפשר להשתחרר מהחשש הזה אם נכנס לשוק ההון לאט ובזהירות, ממש כמו שנכנסים לאמבטיה מלאה במים וקצף. אז הנה אנחנו מוכנות לאמבטיה שלנו ומקוות שיסתייע לנו למצוא בתוכה, אחרי שנתרגל לחום המים ונתפרקד כהוגן, טיול מחוף אל חוף למשל.

בשונה ממרבית הספרים המצויים על המדף בנושא שוק ההון, בספר הזה לא מצאנו נוסחאות וחישובים מסובכים. ליבנה לוקחת את הנוסחאות והתיאוריות והופכת אותן לידידותיות למשתמש, גלולות קטנות בצורת סוכריות שממתיקות את המסה הגדולה של החישובים הכלכליים. את המניות במדד ת”א 25, למשל, היא מדמה לסלסלת פירות שבתוכה שפע של פירות קיץ, מלונים ואבטיחים למשל וגם אפרסקים משמשים. אנלוגיה מעט פשטנית על פניה, ברם נראה שזהו בדיוק הנחוץ כדי להפוך את הזר הקר והמנוכר לויזואליה מוכרת וידידותית לסביבה.

המסר החשוב שליבנה מנסה להעביר בספר הוא שאם אנחנו רוצות להיות בשליטה מלאה על כל תחומי החיים שלנו, ביניהם מערכות יחסים וקריירה, אנחנו חייבות להיות הבנקאיות של עצמנו. יכול להיות שזה אומר להוסיף לעצמנו עוד טרדה, אבל בשורה התחתונה, אנחנו יודעות שאנחנו הלוא בנקל יכולות לנהל את ההוצאות שלנו אם רק נחליט להיכנס לזה פנימה. התייחסנה אל עצמכן כאל מיזם פרטי של אישה אחת, סטארט-אפ כלכלי שיכול תחת ידכן, לצמוח ולהניב פירות.

ליבנה מאשרת בהמשך את מה שחשבנו תמיד – נשים הן פשוט משקיעות טובות ונועזות יותר. במשחקי ההשקעה הווירטואליים שהיא ערכה בסדנאות היא גילתה שנשים מעזות יותר, אבל הן גם מבוקרות יותר. זאת אומרת, הן מוכנות להשקיע יותר במניות ומוכנות להגדיל את הסכומים, אבל באותו הזמן הן מקיימות את כל הכללים של מבחן ובקרה: הן מנהלות ‘סטופ-לוס’ קפדני (אמצעי למזעור הפסדים שמשמעותו שאם מניה יורדת מתחת למחיר מסוים מוכרים אותה ללא אמוציות) ואם הן השקיעו בשלוש מניות, הן ידביקו על גבי מסך המחשב שלושה פתקים צבעוניים, והעוזרת תדע לא לגעת בזה לעולם.

אנחנו ממושמעות: אם אנחנו משקיעות סכום גדול, אנחנו יודעות לא לגעת בו. גברים נוטים להיות תחרותיים יותר, וצריכים להפגין הישגיות בתיק ניירות הערך שלהם. אז שלא יגידו לנו שאנחנו לא יכולות להיות משקיעות טובות בגלל המנוע הרגשי שמניע אותנו. מסתבר שזה בדיוק מה שעושה אותנו הרבה יותר טובות גם בתחום הפיננסי.

במסיבת התה האחרונה במועדון שבה התארחה מיכל גורן ודיברה על נשים ופיננסים, הרוחות התלהטו ולחלל הטרקלין נזרקה ההצעה להקים במועדון קבוצת משקיעות. אז לפני שאנחנו מתכננות לשלוחה הפיננסית של המועדון חדר שיוקדש כולו להרצאות בענייני כספים (-: הנה כמה טיפים של ליבנה למשקיעה המתחילה:

1. הכנה תכנית אישית, ציינה מה היעדים שלכן, וכתבנה בתכנית לאיזו מטרה או חלום אתם מכינים אותה – למשל טיול האמבטיה המדובר לאמריקה. כשאנחנו רואות את היעד מול העיניים כל הזמן, זה מקל עלינו להשקיע עוד שעה בתכנון נכון וזהיר של ההשקעה. אחרי זה, אנחנו ממליצות על שיטוט קצרצר באתר של חנות הבגדים שאנחנו אוהבות, פלוס פינטוז על יבוא פריטים שיכולים להספיק לפתיחת בוטיק קטן בחדר הארונות שלנו.

2. הסיבה לכך שהבורסה נראית לנו כמו ג’ונגל, היא כי לאף אחת מאיתנו אין באמת זמן לבחון ולהכיר מאה חברות שונות ולהחליט מי מהן ראויה להשקעה. בשביל זה קיימים אנליסטים שמפרסמים את ההמלצות שלהם לקנייה ומכירה בעיתונות הכלכלית ובאתרי האינטרנט. התחלנה את המסלול שלכן שם: עשינה סיבוב, התרשמנה מן ההמלצות, והחלטנה מה הכי כדאי לקנות. שופינג הוא שופינג.

3. בתחילה השקענה במניות סכומים קטנים, עד 10,000 ש”ח למנייה. לא כדאי לנו להתפתות לשים את כל הכסף במקום אחד.

4. רכזנה את ההון העצמי בתיק ניירות ערך בחשבון בנק אחד. ככל שהתיק שלנו יהיה נפוח יותר, ככה החוזק הפיננסי שלנו יהיה גדול יותר. תיק ניירות ערך בבנק הוא כמו גינת תבלינים: אנחנו רוצות שהם יגדלו אצלנו בטווח העין, כדי שנוכל לשמור על האיכות שלהם, וליהנות מהצמיחה ראשונות.

5. המנענה מהשקעה במניות שרק “שמעתן” עליהן. זה שחברה בחדר כושר והספר שלכן באים אליכן עם סיפורי הצלחה, לא אומר שזה קורה לכולם. שמועות חייבים לאמת, ומלכתחילה כדאי להתבסס על הבנת המגמה של המנייה ולא על תשואה פרטית של מישהו שאנחנו מכירות. אנחנו חייבות לצעוד בנחישות בשביל שלנו, ותמיד להסתכל על התמונה הגדולה.

6. וזה מתקשר לדבר הבא – אסור להתאהב במניות. אפילו אם אנחנו מאמינות בחברה ובטוחות בהצלחה העתידית שלה, אנחנו חייבות להמשיך להשאר עירניות ותמיד לעקוב אחרי ההתפתחויות.

זהו כרגע בענין, את הספר של לבנה אתן יכלות למצוא בלינק הבא, אותנו – עדיין באמבטיה מנסות להתרגל למים ואת עצמכן – מי יודע?! וודאי בדרך למליון הראשון…