Show me the money

22 Posted by - November 3, 2013 - Money Talk

If women didn’t exist, all the money in the world would have no meaning

Aristotle Onassis

המינוי הטרי של נגידת בנק ישראל הראשונה בהיסטוריה, הגם שנעשה בדרך שנעשה, העלה לנו בסופו של דבר חיוך קטן של שביעות רצון על הפנים, סמל קטן אך משמעותי במיוחד, לכך שאין שום ספק שנשים יכולות להיכנס לביצה הכלכלית ולעשות בה חיל.

משך שנים הותנינו לחשוב שפיננסים הינם תחום שיטב לכולנו אם יוותר תחת הגמוניה גברית. הרוח החדשה שהחלה לנשב מרחוב לילינבלום, הדליקה אצלנו תשוקה עתיקה: להפוך את השיח הנשי הפיננסי ענין שבשגרה, ולעשות את שלנו בפריצת המחסום ההיסטורי שהתקבע בין הנשים והכסף.

אנחנו מדברות עם החברות שלנו על הכל. אנחנו תחנות כוח בלתי נלאות שמנפיקות ואוגרות מטרי עצות על מערכות יחסים, משפחה, לימודים, אופנה ויופי (חלקן אפילו מרגשות אותנו דיין בכדי להעלותן על הכתב כאן, באכסניה הצנועה הזו שלנו…). אבל האם אנחנו באמת מדברות על הכל?! מתי הייתה הפעם האחרונה שביקשנו מחברה טובה יעוץ פיננסי – או שהיא ביקשה מאיתנו?

מחקרים מלמדים (בהכללה גסה כמובן) שגם אם אנחנו הרבה יותר מצליחות, משכילות, מובילות ואמיצות מהנשים שהרכיבו את השושלת שלנו בעדנא קדמא, בבואנו לדבר על הכסף שנמצא (או לעיתים נעדר…) בחשבון הבנק שלנו, אנחנו לרוב מלוות בתחושה של אי נוחות. להתעסק בכסף עצמו נראה לנו לעיתים לא מספיק נשי וכמעט אף מביש.

כדי לפרוץ את מחסום הבושה וגם הידע, אנחנו גאות להציג את בפניכן את יום העיון הפיננסי שלנו, שנועד בדיוק בשבילנו, נשים שנמצאות בעמדות מפתח ניהוליות, מובילות מותגים ועסקים עצמאיים, וגם לאלו מאיתנו שפשוט שרוצות להסיר את מחסומי הידע והפחד בכל פעם שאנחנו צריכות לפגוש את הבנקאי שלנו. אז אנחנו עומדות לקבל דגשים ועצות שימושיות להשקעות בשוק ההון וללמוד התנהלות מול הבנקים, כדי שנוכל להתחיל לנהל את חשבון הבנק שלנו ולמנף הזדמנות כלכלית באופן עצמאי ובלי טיפת פחד.

לטובת הענין הזמנו חמשה מומחים מכל קצוות הספקטרום הכלכלי, ואנחנו מכינות את עצמנו ליום שכולו מינוף הזדמנויות. חשבנו שכמונו, גם אתן כבר לא יכולות לחכות… אז אספנו לכן שלל דברי חוכמה קטנים מהמומחים שלנו.

- איריס זוהר, מייסדת המותג NINE ROOMS ויזמית ותיקה, תפתח את היום בשיחה על דרכה של יזמית בעולם הפיננסי: “יזם לא יכל להגיע לאף מקום, אם לא ילמד לנהל עם כסף מערכת יחסים בגובה העינים. מערכת נטולת פחד, נטולת היסוסים ונטולת מעצורים. גם אם תהיי מוקפת ביועצים הטובים בעולם, עדיין חובתך המקצועית והמוסרית, להחזיק את הידע בידיך ולשלוט באופן מלא בפרטים כדי לקבל את ההחלטה הנכונה עבורך ועבור המיזם שאותו בחרת להוביל. אחרי הכל מדובר בחלום שלך ובעתידו ובאלה יש לנהוג באחריות המירבית”.

- עו”ד מיכל גורן, חברת מועדון והמומחית האישית שלנו לענייני כספים, תדבר איתנו על נשיות פיננסית ותתן דגשים להשקעות פיננסיות נכונות. “אם החלטת להשקיע במניות של מותג אופנה בגלל שאת אוהבת את העיצובים שלו – זה בסדר גמור – אבל רצוי שזו תהיה השקעה מושכלת. אם במקרה היה יוצא לך בשנת 2011 לקנות מניות בהנפקה של מייקל קורס, היית היום משלשת את כספך. זה לא היה מצבך אם היית קונה את המניות של Abercomby and Fitch, שהמניה שלהם נפלה ב- 18% במאי האחרון… למה עדיף לקנות מניה של מייקל קורס על פני אג”ח של לואי ויטון? אולי בכלל עדיף לקנות אופציות של דיאן פון פרסטנבורג שהשמועות אומרות שגם היא מתכננת הנפקה בבורסה. נשמע מסובך? ממש לא! ברגע שתכירי את הכלים הפיננסים שעומדים לרשותך, ואחרי שתאפייני את עצמך כמשקיעה (סולידית? אוהבת סיכון?) תוכלי לשלב את שתי האהבות הגדולות שלך – אופנה וכסף”.

- שירלי יונה, מנהלת סניף בנק לאומי, תספר לנו כל מה שצריך לדעת על התנהלות מול בנקים, אשראי עסקי, הלוואות, ריביות, ניהול העו”ש, הון חוזר ועוד. היא אומרת שמערכת היחסים שלנו עם סניף הבנק שלנו צריכה להיות ממש אינטימית. “נשים חייבות להיות תמיד עם יד על הדופק, תמיד לבדוק את מה שקורה בחשבון שלהן ואת התנאים שהבנק מציע להן. להיות בקשר כל הזמן, ולא להיות שאננות! גם בתחום הפיננסי אנחנו הנשים מובילות, ואנחנו מסוגלות לעשות את זה אפילו טוב יותר… אם רק נרצה”.

- רו”ח אבירם קריו יבאר לנו מעט מן האורים ותומים הקשורים בניהול עסק מול רשויות המס בישראל, תחום שאנחנו חייבות לומר, מעורר בנו פחד קיומי משחר זמננו בשוק העבודה. לפני הכל הוא נתן לנו טיפ חכם שמכוון דווקא למתכננות לפתוח עסק עצמאי… הטו אוזניכן. “דבר חשוב שיש לתת עליו את הדעת משאת פותחת עסק עצמאי הוא לדעת כיצד להגיע ללוויינים מהימנים. חשוב לקבל החלטה על סמך המלצות מאנשים עם ניסיון בתחום ושאת סומכת על דעתם. למצוא יועץ משפטי, יועץ כלכלי, בנקאי או סוכן השקעות טוב באמת הוא עניין מסובך: מאוד קשה לאמוד את היכולות של בעלי עסקים חופשיים, ואת עלולה לגלות את כישוריהם רק בשעת אמת משקורה מקרה. עשי מחקר, שאלי חברות, ואז תגיעי לאדם הנכון – לך”.

- ורונית גלרטר תיקח אותנו דור אחד קדימה ותדבר איתנו על הורות פיננסית: “בהרבה משפחות הנושא הפיננסי – כלכלי הוא טאבו, לא משתפים את הילדים. אני טוענת שהפוך הוא. התנהגות כלכלית נכונה יש ללמד כבר מגיל צעיר מאד מתוך מחשבה שבנות חייבות לדעת לדאוג לעצמן כלכלית ולא להיות תלויות באף אחד… היום, כאשר הצעירים מתמודדים עם מצב כלכלי קשה מבחינתם והם נתקלים במושגים כלכליים בפעם הראשונה בחייהם, זה חסך בחינוך כלכלי. הלימוד והחינוך להבנה כלכלית של ילדינו הוא אך בידינו – ואנחנו צריכות להכין אותם היטב להתמודדות עם החיים”.

חמשה מומחים, חמשה נושאים, יום עיון אחד שכולו מינוף הזדמנויות והשראה, במועדון הכי נשי והכי אלגנטי בעיר, ה Nine Rooms Ladies Club. נתראה ב 19 לנובמבר, יום שלישי, על כורסאות הקטיפה של המועדון. יהיה מעניין. Wink

———————————–

עלות ההשתתפות ביום העיון הפיננסי עומדת על 650 ש״ח וכוללת כיבוד שתיה שיוגשו במועדון לאורך כל היום וכן ארוחת צהריים. שרותי חניה (VALET) לשרותכן במקום בתשלום נוסף.

ההרשמה באמצעות טופס זה או באמצעות טלפון שמספרו 03-6121999.

———————————–

* עו״ד מיכל גורן מילר הינה בעלים של קבוצת חברות העוסקות בליווי פיננסי ואסטרטגי של פרויקטים בתחום הנדל״ן והטכנולוגיה. בתפקידיה הקודמים מיכל כיהנה כסמנכ״ל יובנק מקבוצת הבינלאומי, מנכ״ל יובנק חברה לנאמנות, ויועצת משפטית בחטיבה העסקית של בנק הפועלים.

* גב’ שירלי יונה, מנהלת את סניף הבוטיק של בנק לאומי בירושלים. שירלי בעלת תואר במנהל עסקים, בנקאית מזה 16 שנים ומגדלת במקביל 4 ילדים.

* רו”ח אבירם קריו, בוגר תואר בחשבונאות ועוסק בראיית חשבון מזה 12 שנים. לאחר שפרש ממשרד ‘סומך חייקין’ הקים משרד בוטיק שנותן שירותים חשבונאיים וליוי מיסויי לעצמאים ולחברות.

* רונית גלרטר, אשת חינוך ותיקה, בעלת תואר ראשון בספרות עברית ותעודת הוראה למקצועות ניהול עסקי וניהול משאבי אנוש. רונית לימדה בבית ספר תיכון במשך 15 שנים את מקצועות מינהל כלכלה וניהול משאבי אנוש. במהלך שנות עבודתה עם בני נוער הבינה עד כמה הם חסרים השכלה כלכלית ופיננסית ומאז פרישתה מהוראה, מחפשת דרכים שונות להגביר את מודעות ההורים והילדים לחשיבות החינוך הכלכלי של ילדים ובני נוער.