Nearby Art

22 Posted by - November 13, 2013 - Pin That

לא מזמן גנבנו לנו יום חופש. נדיר (…). הבוקר התחיל בהימרחות במיטה ובהתלבטות בין קפיצה למניקור לבין קפה עם חברה. להרפתקאות גדולות ולכיבושים מיוחדים לא היה לנו חשק. היום אנחנו שליטות בלעדיות בטריטוריה המלכותית של הבית החמים שלנו, וחי נפשנו שזה כל מה שאנחנו צריכות (כך אנחנו לעצמנו…).

אבל רצה הגורל ואותה ‘חברה לקפה’ החליטה להתעקש לסחוב אותנו אתה לטיול אמנות במקום רחוק. כל כך רחוק, שכשנכנסנו אליו סירבנו להאמין שאחת המסעדות התל אביביות האהובות עלינו היתה צמודה לו במשך שנים.

נכון שאנחנו בדרך כלל שולחות אתכן אל חוויות שמעבר לים, אבל הפעם אנחנו רק רוצות שתצאו החוצה אל העיר תל אביב. אם נקרו לפניכן כמה שעות פנויות, אנחנו מציעות לשרבט על גב כף היד (טוב או על פתק אם אתן ממש מתעקשות…) את שתי הכתובות שתכף נמסור לכן על גבי מסך זה, לתפוס מונית וללכת לספוג חוויה אמנותית קוסמופוליטית לחלוטין.

בכל רגע נתון יש לפחות עשר תערוכות פעילות בשלל הגלריות המקסימות שמפוזרות ברחבי תל אביב, עשרה אמנים שמישהו החליט לתת במה ליצירת חייהם. כשמסתכלים על זה כך… זה מאוד רומנטי.

איכשהו, אנחנו תמיד נמשכות תחילה לחיקה של האמנות החביבה בעינינו – אופנה. גלריה פריסקופ (בן יהודה 176, 03-5226815) נפתחה ב 1997 בתל אביב ומיד יצרה שיח חדש בעולם האמנות הישראלי, כשנתנה לגיטימציה לעיצוב להיתפס כאמנות לכל דבר. בגלריה מציגה עכשיו את “יוצאות מאזור הנוחות”, תערוכה ראשונה ל NORITAMY מותג התכשיטים המקסים של תמר אידלמן ואלינור אבני, אם ובת, שכיאה למורשת פריסקופ, מרקדות יחדיו על הגבול שבין אופנה לארכיטקטורה.

היציאה מהטריטוריה המוכרת של השתיים הולידה פריטים שמותחים את הגבול שבין תכשיט לבגד, בין אובייקט חופשי לאלמנט מגביל, בין פריט לבוש לאוביקט פיסולי, תוך בחינה מחודשת של מושאי היופי הנשיים. לדוגמה, כפפת עור שחורה וקינקית עם טפרי זהב מעוקלים, או אובייקט עשוי חוליות פליז כבדות אשר חושף את מבנה עמוד השדרה ומשמש תכשיט לגב החשוף… נשמע מעניין.

גם גלריה ליטבק (ברקוביץ’ 4, 03-7163897) היא לא גלריה שגרתית. היא נפתחה לפני כארבע שנים במטרה להביא את אמנות הפיסול בזכוכית אל הקהל הישראלי. בפעם הראשונה שנכנסנו לשם, הרגשנו כאילו אנחנות בחנות ממתקים, כשגופי זכוכית ענקיים, צבעוניים ויפיפיים הביטו אלינו מכל עבר. במשך תקופה ארוכה שימשה הגלריה בית לתערוכת הזכוכית המפורסמת של דייב צ’יהולי, מבכירי אמני הזכוכית העולמיים, והיום תוכלו למצוא בה תערוכה של גרימנסה אמורוס, אמנית זכוכית ותאורה מדהימה.

העבודות של אמורוס מהפנטות. הן הוצגו בזירות שונות, החל מהנחשבות ביותר בעולם האמנות, כמו ה’ביאנלה’ של ונציה, דרך חללים אופנתיים כמו חנותו של המעצב היפני איסי מיאקי בשכונת טרייבקה שבניו יורק, ועד אתרים עירוניים כמו הטיימס סקוור. עכשיו הן כאן. בליטבק מוצגת תערוכה מיצירותיה: “אורות בין האיים” בהשראת ארץ מולדתה, פרו, שבגבולה עם בוליביה שוכן אתר עתיק שמהווה בית לכשישם איים צפים יפייפיים. על רצפת הגלריה פזורות מעין בועות, מחליפות את צבע האור וגורמות להרגיש כאילו החלל סביבן משתנה. על החלון בנויה קונסטלצית אור, המתכתבת עם הבועות שעל הרצפה, ובחלל נפרד מוקרנת עבודת וידיאו שאת צליליה הלחין עברי לידר (אותו, מסתבר, אוהבת אמורוס הניו יורקית במיוחד….

אז חופש של עצלניות, כמו שאתן מבינות כבר לא היה לנו, אבל תרבות במנות גדושות קבלנו הישר לוריד ואם להיות כנות, אנחנו לא ממש יכלות להביע צער. אלו רק שתי טעימות מרחשי האמנות שאוזנה של תל אביב שומעת בחודשים האחרונים… שווה להטות אוזן ולהשאר דרוכות.

Near by Art2Near by Art3Near by Art4Near by Art5Near by Art6