• Maya Sapir

Tech Inspiration

11 Posted by - August 15, 2013 - Pin That

הטכנולגיה היא גשר לחלומות שלנו

הקלישאה הידועה אומרת: שמור אותי מפני תקופות מעניינות. ואני, כאופטימיסטית חסרת תקנה, מאמינה דווקא שהאלה הטובה, האחת והיחידה, מזמנת לנו רק תקופות מעניינות ולצידן את הבחירה האם לחיות אותן לטובה או לרעה. לכן, את הזמנים המטורפים, המואצים, המתוכנתים, החשופים, המועצמים, המוגזמים והלחלוטין לא הגיוניים האלו – אני מאמצת בחיבוק גדול. את הטכנופוביה הקלה והייאוש המזדחל שחווה כל מי שנולד משנות השמונים ודרומה, החלפתי באהבה לקידמה.

כדי להנות מפירותיו של עץ הדעת והקדמה, אני בוחרת בטוב ולא ברע. הפרי אינו באוש או בשל. אלה אנחנו הבוחרים בריקבון או בצמיחה. וזה באמת יכול להיות מתוק וטוב. למשל, בלי האינטרנט הזה שמשגע אותנו כנראה שהיה לוקח לי לא מעט שנים, אם בכלל, כדי לייצר את הקולקציה המשותפת שלי עם דפנה לוסטיג.

הטכנולוגיה היא מקור השראה.

כשאנחנו לא נסחפים, אלא זורמים עם יעודנו הפנימי’ האינטרנט הוא מקור עוצמה אדיר. כי אנחנו רחוקים קליק אחד מהמפלצת מלוך נס של דגנית ברסט (עכשיו במוזיאון ת”א, מומלץ בחום). ואנחנו רחוקים קישור אחד מלהבין את הסוף של הסרט שיצאנו ממנו המומים (ממנטו, מומלץ בלהט), והנה באינסטגרם ה-thestorialist.com לוכד עוד רגע של נצח מחופש לאשה הולכת ברחוב. וכשאנחנו ממוקדים חזק אז כל האנרגיה הזאת מתכנסת לתוך זכוכית המגדלת שלנו (המוכרת יותר פשוט כ-“כוח רצון”) וניצתת להבה.

להבה כזאת ניצתה כשהתחלתי לחשוב על הקולקציה השניה שלי (אחרי Bill’s Collection שהיתה ניסיון לצקת את התחושות שלי מהסרט קיל ביל לתוך מסגרות משקפיים), וכשנחשפתי לעולמה של דפנה לוסטיג, הלהבה כבר הפכה להיות בערה יצירתית. כי דפנה מסמלת בעיניי את החוש לטעם טוב ולדיוק של הרגש ואמצעי ההבעה שלו בהמון תחומים – כתיבה, הופעה, דיבור. והיא עושה את זה באלגנטיות, במודעות ובתכונה הנדירה הזאת שנקראת חן.. ואז הקלקתי לדפנה. ודפנה התחברה אליי כי שתינו חולקות לא רק חיבה עזה למסגרות ראייה, אלא גם חיבה לפריצה שלהן. ויחד רצינו לייצר משהו שייצא מהזרם המרכזי, אבל ישחה קרוב לגדה שלו. להקה של משקפי שמש שתנגן מוזיקת אינדי מהשוליים, אבל הרמונית ונעימה ואיכותית כזאת שכל אחד יוכל לשמוע בלי לרצות להעביר תחנה. וכך נולדה לנו הקולקציה המשקיפהxדפנהלו 2014.

הטכנולוגיה מבטלת את הפער במרחב, בזמן, בתרבות

רגע אחד דפנה ואני היינו פה, מחליפות רעיונות בודקות עיצובים, מתייעצות וסוגרות את הקונספט. ברגע השני כבר היינו במילאנו בסבב פגישות עם עשרות מפעלים יצרניים מרחבי העולם השטוח שלנו. רגע אחד שלחנו מייל למיסיס Ivy במפעל בהונג קונג וברגע השני ישבנו עם הקולגה שלה מיסטר אדוארד, שגדל בכלל במחוז סיצ’ואן בסין, היגר להונג קונג ועכשיו יושב באיטליה עם שתי יזמיות מישראל. הטכנולוגיה מחקה את עשרות אלפי הק”מ שעמדו בינינו לבינו. עכשיו אנחנו יושבות מולו ובוחרות את יריעות האצטט המיוחדות המיוצרות בעבודת יד במפעל Mazzucchelli שבאיטליה, עכשיו אנחנו קובעות לוח זמנים לייצור כדי שהקולקציה תהיה מוכנה לקיץ. עכשיו. לא מחר. הכל קורה. לא במקרה. עכשיו. ואנחנו מתפלאות מהאנגלית שלו (שהוא למד גם בקורס באינטרנט), והוא מספר לנו שהוא קתולי שמאמין שאנחנו בנות העם הנבחר. ופתאום יש אינטימיות ואמון כי בעולם שבו כולם מצליבים ידיים ומנסים לשיר בדרום קוריאנית לכהן הגאגנם סטייל, אז הזר והשונה מאיתנו הוא קצת פחות אחר, וקצת יותר אנחנו.

ואז אנחנו מקבלות סאמפלים, ושולחות תיקונים ומודיפקציות, ועוד הפעם שליח מפדקס בא, והציפורניים כסוסות והציפייה כמעט כבדה מלשאת אותה, והריג’קטים שוב עפים מעבר למרחב-זמן במהירות האור, ועוד פעם נקישה בדלת. והשליח מניח את החבילה. והפעם זה זה. זהו. זה.

הטכנולוגיה מבטלת את הפער בין המונופולים ליצרנים העצמאיים

בעולם שבו האינפורמציה זמינה לכל מי שיש לו טלפון וגישה לרשת, המידע מגיע לכולנו ומעצים אותנו. זה אפשר לנו לדעת על אותו מפעל איטלקי מדובר שלאורך השנים עבד כמעט אקסקלוסיבית עם מונופול משקפיים אחד. וכך, דפנה ואני, שתי בנות מאזור חיוג 972 במושבה הזעירה הקרויה ארץ ישראל, יכולנו לשבת עם מספיק כוח מיקוח, מול מפעל שמייצר OEM למותגים כמו פראדה וארמאני. כי ידע זה כוח. והכוח חוזר להמון, מבעלי הממון.

הטכנולוגיה מוחקת את הפער בין מי שאנחנו כרגע למי שאנחנו באמת יכולים להיות

זאת הקולקציה השניה שלי שאני מייצרת בעצמי. הפעם הצטרפה למסע הזה דפנה וחלקה איתי אלפי כפיות קפה, מאות אימיילים, והרבה מאוד מחשבות וחלומות שתורגמו לבסוף למה שאנחנו באמת אוהבות. קולקצית משקפי שמש מהאצטט הטוב בעולם, בתימחור הגיוני ובעיצוב שהוא גם “לביש” וגם עם אמירה אישית חזקה ועצמאית. קולקציה שהלוגו שלה הוא לב מעט שבור, כי אין שלם מלב שבור, לב שנפתח אל היופי בעולם.

ובצד השני של המוטות, בשפת הקודש והחול שאנחנו כל כך אוהבות, בחרנו לחקוק את הנשים שהשפיעו על שתינו. האחיות שלנו והבנות שלנו והאמהות שלנו– רונילי, דפנה, תמר, נעמי. כי כל יצירה שלנו היא ביטוי לאהבה שאנחנו משפיעים ומקבלים מהסביבה והמשקפיים, כמו שדפנה אומרת, הם על-זמניים כמו המשפחה שלנו –אנחנו תמיד חוזרות לרחם הראשונית הזאת. משפחה היא לא טרנד.

זאת קולקציה עם אמירה נשית. כי אנחנו הנשים, יוצרות מבטן ומלידה. אנחנו הכוח בטבורו של עולם, אנחנו הלב הפועם שמחזיק את כל התוהו ובוהו הזה שמיוצר מיותר מדי טסטוסטרון, כהות חושים ואגו ופחות מדי אסטרוגן, אמפטיה וחמלה.

אז תודה לך טכנולוגיה יקירתי. תודה לך שאת כאן לצידי, עוזרת לי לממש את עצמי, סוללת מתחת לרגליי שביל של אבנים צהובות בדרך לחלומות שלי.

מאיה ספיר.

לאתר של המשקיפה

hamashkifa2

hamashkifa3

hamashkifa4