Full of Grace

15 Posted by - January 4, 2016 - Reputation

לפעמים נדמה לנו שהנשים שמסחררות את עולם האפנה בימינו הן בעיקר בנות-צלמה של גרייס קלי. עודנה בלתי נשכחת, סגנונה המובהק עדיין מעניק השראה למעצבי העל ועומד מול עינינו כשאנחנו חוזות בהפקות אפנה.

בניגוד לאודרי הפבורן האהובה שאף היא מהלכת עלינו קסם מאז ינקות, סגנונה של קלי הרבה יותר מלוטש והיא תמיד הראשונה שעולה במוחנו למשמע המילה “קלאסי”. עיניה הירוקות, נוצצות ברקע עורה החיוור, חיוך מעט מבויש וגדוש בתמימות ההוליוודית של שנות החמישים, כל אלה ממשיכים לסובב ראשים הרבה אחרי לכתה.

הסיפור האישי והפרסונה שלה כשחקנית איגדו יחדיו שני חלומות נחשקים ועתיקים של כל אישה שאנחנו מכירות – התהילה ההוליוודית וסיפור הסינדרלה הבלתי נשכח שהכתיר אותה לנסיכת מונקו (ואף לקח את חייה..). כנסיכה שמרה בקנאות על פרטיותה והילת המסתורין רק שדרגה את קסמה הבלתי-מושג. מאידך, ההכרה בכך שהיא אינה מורמת מעם והצניעות האדירה שכונסה בתוך כוכבת טבעית…היו ברורים לעין כל. “כשאווה גרדנר נכנסת למונית, הנהג תמיד יודע מיד שהיא אווה גרדנר. אותו דבר קורה עם לנה טרנר ואליזבת טיילור. אבל לא אני. אני אף פעם לא גרייס קלי, אני תמיד המישהי הזאת שרק נראית כמו גרייס קלי”, אמרה פעם.

המראות הזכורים ביותר של קלי במהלך הקריירה הקולנועית היו בסרטיו של היצ’קוק, בהם קלי לבושה בפריטי קוטור סופר מוקפדים. אדית הד, מעצבת התלבושות של היצ’קוק, סיפרה כי בדרכן לצילומי “לתפוס גנב” עצרו השתיים בחנות הרמס ורכשו בסכום עתק שלל אביזרים שמככבים בסרט. בין קלי לבין מותג היוקרה הצרפתי המדובר נרקם מאז סיפור אהבה ארוך שנים… ב-1935 חשף בית האופנה לראשונה תיק עור טרפזי שנקרא “תיק שליחים”, ששנים מאוחר יותר רכשה אותו קלי לשימושה. בשנת 1956 היא נחתה – נסיכה טרייה – בלונדון. ברדתה מן המטוס נרתעה למראה צלמי הפפראצי ומיהרה להסתיר באמצעות התיק את בטנה, כדי שלא לחשוף את הריונה הראשון. התמונה המפורסמת סללה את דרכו של התיק לתהילת עולם והוא הפך כה מזוהה עימה, עד שבהרמס שינו את שמו ל”תיק קלי”.

כשהפכה קלי, במעבר כה טבעי, לנסיכה, שבו לבית המלוכה במונקו ההוד והתפארת שהלכו ודהו לאורך השנים. ביום בהיר אחד הפכה הנסיכות הדרום צרפתית למקום זוהר ואפנתי, מעוטר באבק הכוכבים שפיזרה הנסיכה החדשה. גם אוסף הצעיפים של קלי והאופן שבו קשרה אותם סביב צווארה הוא אחד מאייקוני האפנה המרתקים (והנחשקים…) ביותר. קלי הייתה כל כך מסורה לפיסת הבד מחממת-הצוואר, שכשבשנת 1956 נשברה ידה, במקום להניח את זרועה על מתלה רפואי, קשרה סביב צווארה צעיף הרמס והשחילה בתוכו את זרועה (!!!).

שנים לאחר מכן, כשהגיעה לביקור בחנות גוצ’י במילאנו, רודולפו גוצ’י הזמין אותה לבחור כל פריט שבו חשקה נפשה – כמתנה אישית ממנו. קלי ביקשה צעיף, אך גוצ’י הרגיש כי אף אחד מן הצעיפים שברשותו אינו תואם את אישיותה ולכן פנה אל המאייר המפורסם ויטוריו אקורנרו וביקש ממנו לעצב את ההדפס היפה ביותר שיוכל לדמיין. התוצאה הייתה צעיף משי עם הדפס מצויר בעבודת יד, שבו שולבו אלמנטים מעולם החי והצומח – חבצלות, פרגים, שפיריות ופרפרים שצוירו בלא פחות מ 36 צבעים שונים….

ההדפס של אקורנרו מצא חן גם בעיני בתה של גרייס, קרוליין, שבקשה מג׳וצי לייצר לה חולצה ממנו, דבר שרק סייע לגוצ׳י להכניס את ה׳פלורה׳, השם שניתן לצעיף, לפנתיאון האופנה העולמי ולהפוך אותו לאייקון נצחי שנמכר בחנויותיהם דרך קבע, פיסת בד ופיסת היסטוריה כרוכים יחדיו ומספקים לכל מי שהפרוטה בכיסה, את התחושה כאילו היא עצמה נושאת בזה הרגע,  את כל שושלת בית גרימאלדי על כתפיה.

FLORA BY GUCCI

Grace04