• Diana Vreeland

Miss Divine

5 Posted by - March 9, 2012 - Reputation

השם: דיאנה פרילנד, ההגדרה: אושיית אופנה, התפקיד: עורכת מגזיני האופנה ‘הארפרס בזאר’ ו’ווג’. עם נתוני פתיחה די מרשימים

כנקודת התחלה: היא באה ממשפחתו של לא פחות מג’ורג’ וושינגטון, דודניתה היתה פרנסיס סקוט קי, ואפילו פאולין דה רוטשילד היתה סוג של רחוקת משפחה. אבל כשמעמיקים באוטוביוגרפיה של הגברת פרילנד, מבינים שלא זה מה שסלל עבורה את הדרך – אלא היא עצמה.

כאשת חברה, הנשואה לבנקאי, דיאנה אהבה וידעה להתלבש. הופעתה האלגנטית בלטה והרשימה באירועי קוקטייל של החברה הגבוהה באותן שנים, תפסה את עיניו של כרמל סנואו, עורך הארפרס באזאר שהציע לה לכתוב טור משלה. היא הרימה את הכפפה – ולקחה את כל היד. לטור הנקרא מאוד שלה היא קראה בפשטות: “למה לא את?”

בין השנים 1937 – 1962 כיהנה דיאנה פרילנד כעורכת מגזין האופנה הנחשב ה’הארפרס בזאר’ ולאחר מכן ערכה את ‘ווג’ במשך שמונה שנים. ואם זה לא מספיק כדי שנרצה לדעת עליה הכול – היא גם ייעצה והובילה את הדרך של מעצבי אופנה אל מוזיאון המטרופוליטן ניו יורק. גם היום, יותר מעשרים שנה אחרי מותה, עדיין מדברים עליה, נוכחותה מורגשת לא פחות מאשר זו של העורכת הנוכחית.

הייתן צריכות להכיר את דיאנה כדי להבין כמה השאלה הזאת מתאימה לה. העורכת הפרטית שלנו לא היתה צריכה יותר כדי להתחבר ולרכוש מארכיון המגזין את כל הטורים אותן כתבה הגברת. ואם לתמצת את משנתה – היא פשוט האמינה שנשים צריכות להתנהג בדיוק כמו שהן חולמות, ואם החלום שלהן הוא לחפוף את שיערן בשמפניה – מדוע להסתפק בפחות? קשה לשכוח את הדרך בה הגדירה את הביקיני, בתקופה שהעולם הרים גבה, היא כנתה את החידוש: “פצצת האטום של עולם האופנה”. היא האמינה שאפשר להעז, לפרוץ דרך, לעשות את זה בדרך שלך.

במהרה היא הפכה מכותבת טור לעורכת. השערים אותם בחרה למגזין הדהימו את עולם האופנה של אותן שנים. כשנשאלה מה הסוד, את מה היא בדיוק מספקת לקוראות שלה היא ענתה: “את מה שהן לא ידעו שהן כל כך צריכות”. אחרי הארפרס באזאר, נבחרה דיאנה לערוך את הווג במשך שמונה שנים.

היו אלה שנות השישים התוססות ודיאנה פרילנד גרמה לנשים להתמכר, לראות במגזין מוצר צריכה בסיסי והכרחי לחיים, הרבה לפני שווינטור הנוכחית הפכה לאייקון. אומרים עליה שהיא היתה מנהלת קשה ותובענית, אושיית אופנה בולטת, בעלת יכולת ביטוי יוצאת דופן. דיאנה זכתה לכמה דמויות הוליוודיות שנעשו בהשראתה בינהן דמותה של מגי פרסקוט בסרט המוזיקאלי ‘פנים מצחיקות’ משנת 1957, ועוד.

כמה נקודות למחשבה על אחת הגבירות הראשונות שלא רק השפיעו אלא גם יצרו את עולם האופנה:

* השער הראשון של דיאנה הוקדש לדיאן וון פרסטרבורג עם שמלת המעטפה. עד היום זוקפת את תחילת דרכה לדיאנה.

* כשהיא פגשה לראשונה את מונולו בלאניק היא אמרה לו: “בחור צעיר, תעצב נעליים”.

* היא תיעבה עמוקות נעלי עקב גבוהות ועוד יותר מזה – בדי משי רכים שנצמדים לגוף.

* היא מצאה יופי אמיתי כמעט בכל דבר ובעיקר בדברים שנתפסו בעיני אחרים כלא מושלמים.

* היא לא אהבה גבולות ולא היתה מוכנה שיציבו אותם לפניה. “אין גבולות ליצירה”, היא נהגה לומר.

* מוסיקה היוותה עבורה מקור השראה. היא אהבה בעיקר את המוסיקה של שנות העשרים. והשישים. טעם אישי כבר אמרנו?

* כשהביאה מעצב פנים לביתה. ביקשה שיצבע את הקירות באדום ואמרה: “אני רוצה שהבית ייראה כמו גן. אבל בגיהינום”.

בשביל דיאנה סטייל היה הכול. בלעדיו, היא טענה, אין לך כלום. ולא, היא לא דיברה על ארון מלא בגדים יפים אלא על טעם, אומץ וייחוד.

למרות שדיאנה נפרדה מהעולם בשנת 1989 – עבור אושיות ומעצבי אופנה מובילים היא חיה ונוכחת, מהווה מקור השראה בלתי נשכח.

וכמו שפתחנו ואמרנו – דיאנה פרילנד She is Miss Divine

Miss Divine2