• GALIT YATZPAN

Tea With Galit Yatzpan

27 Posted by - November 28, 2014 - Reputation

גלית יצפאן היא אישה שנוגעת, באופן מעורר השראה, בשני קצוות רחוקים על הספקטרום הרגשי. היא דרמהתרפיסטית מחוננת, בעלת תואר B.A. בחינוך מיוחד ותואר M.A מאוניברסיטת לסלי בטיפול בדרמה; ובאותה נשימה היא גם אחת הנשים המצחיקות ומלאות-שמחת החיים שיצא לנו להכיר. מטפחת זוגיות מלאת-הומור עם אלי יצפאן, גלית היא בחורה יפיפיה, מלאת אנרגיה ו…בעלת הפרעת קשב.

לקראת מסיבת התה עמה שתתקיים במועדון ב 3.12, תפסנו אותה לשיחת היכרות קצרה וממוקדת…(-:

- איך גילית שיש לך הפרעת קשב? ואיך ההורים שלך התמודדו עם הגילוי?

– את הפרעת הקשב שלי גיליתי רק לפני שבע שנים. עד אז חשבתי שאת הלקות הילדים ירשו מאלי. כשעשיתי את עבודת התזה, בנושא של אבחון מאוחר וההשפעה של אבחון על ההתפתחות, הבנתי שכל מה שאני קוראת ושומעת מתאים גם לי. עשיתי אבחון מסודר וקיבלתי את החותמת הסופית למה שתמיד הרגשתי. כשהייתי קטנה אף אחד לא ידע מה זה. ההורים שלי לא ידעו שיש דבר כזה הפרעת קשב. בלבול, שכחה, פיזור, פטפטת וכו’… נחשב בזמנו להתנהגויות של ילדה עצלנית שלא מתאמצת מספיק.

- ספרי לנו על זיכרון משמעותי שלך מתקופת ההתבגרות, בתור ילדה צעירה עם הפרעת קשב.

– אני זוכרת את עצמי בצבא. יצאנו למחנה עם לינת שטח; ישנו באוהלים, צמודים לנשק. בכל פעם שפגשנו את המפקד היינו צריכות להצדיע. באחת הפעמים, אני מצדיעה למפקד והוא מסתכל עלי ואומר: ‘לא שכחת משהו?’, ואני בחיוך עונה לו: ‘לא! הדסקית עלי. הכל עלי’. ‘ואולי הנשק?!’, הוא שאל. ‘איפה הנשק שלך?!’. באותו רגע הבנתי ששוב לא אראה את אמא שלי בשבת. רצתי כמו מטורפת בכל רחבי המחנה וגיליתי את הנשק שלי זרוק מחוץ לשירותים. כמובן שחטפתי ריתוק. בכלל רוב הצבא ביליתי באפסנאות כדי להשלים ציוד שאבד לי.

- האם הומור הוא כלי חשוב בשבילך בהתמודדות עם הפרעת הקשב שלך ושל ילדייך? איפה ההומור הזה מתבטא בחיי היום-יום שלכם ביחד?

– אם לא הייתי צוחקת מזה הייתי בוכה מזה רוב היום. כן, אחד הדברים שלמדנו כולנו זה לצחוק מעצמנו. צחוק משחרר כעס פנימי. צחוק מקדם את הסליחה לעצמך ולאחר. צחוק מביא אותך לאהוב קצת יותר את מי שאתה. הילדים צוחקים עלי כשאני יוצאת לקנות להם לחמניות וחוזרת בלי כלום; ואני צוחקת איתם כשמשהו נשפך על הרצפה. לפעמים אנחנו גם מצלמים את הפשלות שלנו ואומרים ‘טוב, מקסימום תצא מזה פעם יצירה’… ובזמן האחרון, הכתיבה השבועית שלי עוזרת לי להתמודד. כשכותבים זה מאפשר הרחקה. תכלס, ההפרעה הזו יוצרת מצבים הזויים. ולכן תמיד יש לי סיפורים מצחיקים על עצמי. אני גרסת ‘המפוזר מכפר אז”ר’ של שנת 2014.

- הזוגיות לצד אלי, שבדיוק כמוך מתעסק בחיי היום יום בהומור – מפרה אתכם מבחינה יצירתית? ההומור הוא חלק חשוב מהאווירה בבית?

– אין ספק שהזוגיות עם אלי מפרה. זה לא רק ההומור, זאת היכולת לראות כל סיטואציה מכמה זויות. ובעיקר מה שמפרה זה המרחב ההדדי: אנחנו מקבלים אחד את הלקות של השנייה, מכבדים את הקשיים ולומדים ביחד לעקוף אותם. וכן, צוחקים על עצמנו הרבה. ובמקום שיש בו סליחה לחולשות, קיימת גם אפשרות לבטא את החוזק של כל אחד מאיתנו.

- והפרוטוקול הפרטי שלנו מחייב אותנו להשאר צמודות לשאלת הסקר האחרונה: מתי, איפה וכיצד את שותה את התה או הקפה שלך?

– את הקפה שלי אני שותה בבוקר, בדרך לעבודה בכוס חד פעמית, אספרסו כפול עם קצת חלב. ותמיד מוכנה לעוד אחד במשך היום…

לאתר ׳אבידות ומציאות׳ של גלית

* מסיבת התה של ה NINE ROOMS LADIES CLUB עם גלית יצפאן, תתקיים ביום רביעי, 3 דצמ 2014.