The Happy way

19 Posted by - December 22, 2013 - Well Being

ד”ר טל בן-שחר הוא אחד המרצים המבוקשים ביותר בהרווארד. וזה, כנראה, בגלל שהנושא שהוא חקר כל חייו הוא הנושא שכולנו מקדישות לו את חיינו… המסע למציאת האושר. האושר המלא, העוטף, ההחלטי, זה שלא ישאיר לנו מקום קטן לספק. ההתמחות של בן-שחר היא ‘פסיכולוגיה חיובית’, והוא מאמין שבהחלט אפשר ללמוד, צעד אחר צעד, דרך חיים שתהפוך אותנו למאושרות הרבה יותר. אז כמובן שלא יכולנו להתאפק והיינו חייבות לשאול אותנו כמה שאלות, שאולי התשובות עליהן יעניקו גם לנו כמה ניצוצות מהקסם הזה שמהלך בן-שחר על הפסיכולוגיה העולמית. ונראה לנו שנחלנו הצלחה…

- מהי פסיכולוגיה חיובית? האם זה כלי לעבודה עצמית או תפיסה פסיכולוגית?

– פסיכולוגיה חיובית, מדע האושר – מתמקד בפריחה, ברמה הפרטית והחברתית – בנושאים כמו אושר, הערכה עצמית, אופטימיות ושמחה. זאת בניגוד להתמקדות הנפוצה יותר בפתולוגיה – בנוירוזה, חרדה ודיכאון. בנוסף, פסיכולוגיה חיובית מתמקדת בעיקר במה שעובד… לדוגמא, השאלה הראשונה של יועץ נישואים לזוג תהיה “מה לא בסדר עם מערכת היחסים שלכם?”. זו שאלה חשובה, אבל היא לא מספיקה. פסיכולוג חיובי היה שואל קודם “מה עובד במערכת היחסים שלכם? מהן נקודות החוזק של כל אחד מכם ושלכם כזוג? מה אתם מעריצים או מעריכים זה בזה?”. אחרי שמבינים מה עובד, ממשיכים להתמודד עם מה שלא – וככה יש יותר סיכוי להצליח. השאלות החיוביות נועדו לחזק את מערכת היחסים, כדי שתוכל להתמודד עם הקשיים הבלתי-נמנעים שצצים לאורך השנים.

- מה החסם המרכזי שעומד בדרכנו במסע להפוך להיות מאושרות? כמובן שיש כמה וכמה, אבל האם יש אחד שאתה מזהה אצל אוכלוסיה נרחבת, אחד שאפשר לטפל בו בקלות ואנחנו מפספסות?

– אנחנו מחפשים את האושר במקומות הלא נכונים. אנחנו מחפשים אותו בקידום הבא, בהעלאה במשכורת הבאה, בהצלחה הבאה, כאשר, למעשה, הדברים האלה לא עושים אותנו מאושרים יותר. אושר, ברגע שהצרכים הבסיסיים שלנו נפגשים, תלוי בדברים כמו מערכות יחסים אינטימיות, תחושת שייכות (לקבוצה או משפחה), כמו התחושה של מחויבות למשהו שאנו מוצאים בו משמעות.

- אם יש דבר אחד שלמדנו בשנות החתירה הבלתי נגמרת לאושר, הוא שאושר הוא אינדיבידואלי לחלוטין, ומה שעושה את החברה שלי למאושרת לא בהכרח יפעיל את קסמו עלי. מה עמדתך בעניין? האם יש “מרכיב אושר”? מכנה משותף לבני אדם מאושרים?

– כדי לחיות חיים מאושרים, אנחנו צריכים לחוות, עד כמה שניתן, שילוב של משמעות והנאה. לדוגמא, אם אני מוצא את העבודה שלי משמעותית אבל לא מהנה, אני לא אהיה מאושר ובסופו של דבר זה לא יעבוד. אם אני מוצא את מה שאני עושה מהנה אבל אין לו משמעות בשבילי, אני אאבד עניין במהירות. הצורך במשמעות ובהנאה משותף לכולם, אבל לעומת זאת… בצורה שבה אנשים תופסים את המושגים “משמעות” ו”הנאה” היא ייחודית לכל אדם. אדם אחד יכול למצוא את התשובה בהתנדבות או בהקמת משפחה, ואילו אדם אחר יכול למצוא אותה בניהול חברה בינלאומית או בהתמסרות לתחביב.

- אתה מתייחס בדבריך להבנה המדעית שהסיבה לאושרנו (או היעדרו) היו ביולוגית בחלקה או ברובה? האם ההבנה הזאת תורמת לאושר או גורעת ממנו?

– אמנם יש כמה מרכיב גנטיים לאושר שלנו – יש אנשים שנולדים עם נטיה לשמחה ויש כאלו שלא, אבל הגנים שלנו לא מגדירים נקודה, אלא טווח, ובאופן כללי אחראיים רק לכ 50% מרמת האושר שלנו. 50% האחרים (והמשמעותיים) תלויים בהחלטות שאנחנו לוקחים, בין אם אלה החלטות גדולות כמו בחירת קריירה או ההחלטה האם לחייך ברגע זה (J). כולנו יכולים להיות הרבה יותר מאושרים, למרות שלחלק מהאנשים זה קצת יותר “קל” מלאחרים. ורוב האנשים נופלים בהרבה מפוטנציאל האושר שלהם. לעתים קרובות אני אומר לסטודנטים שלי שאני האדם הנכון ללמד שיעור על אושר, כי אני לא נולדתי עם הנטיה הגנטית בשבילו. השגתי אושר דרך עבודה קשה, ולכן אני בעמדה טובה כדי ללמד אותו.

- אתה יכול לתת כמה טיפים לעבודה אישית עם עצמנו, שתגרום לנו להיות מאושרים יותר במקום העבודה ובזוגיות? איזה סוג של שינוי תפיסתי נדרש מאיתנו?

– הנה כמה “שיעורים” קטנים לאושר:

שיעור ראשון: תנו לעצמכן רשות להיות אנושיות. כאשר אנו מקבלים רגשות כמו פחד, עצב או חרדה – כטבעיים, אנו נוטים להתגבר עליהם בצורה טובה יותר. דחיית הרגשות שלנו, חיוביים או שליליים, מובילה לתסכול. הפרדוקס הוא שכאשר אנו מקבלים את הרגשות שלנו – כאשר אנו נותנים לעצמנו את הרשות להיות אנושיים ולחוות רגשות כואבים – אנחנו נוטים יותר לפתוח את עצמנו לרגשות חיוביים.

שיעור שני: אושר טמון בצומת הנסתרת שבין ההנאה והמשמעות. בין אם בעבודה או בבית, המטרה היא לעסוק בפעילויות שהן גם משמעותיות מהבחינה אישית וגם מהנות. ואם זה לא אפשרי, אתן צריכות לוודא שיש לכן “מאיצי אושר” – רגעים קטנים במהלך השבוע שמספקים את שני אלה. מחקרים מראה ששעה או כמה שעות של חוויה משמעותית ומהנה יכולות להשפיע על האיכות של כל היום, או כל השבוע.

שיעור שלישי: זכורנה שאושר תלוי בעיקר במצב הרוח שלנו ולא במעמד או מצב חשבון הבנק שלנו. למעט בנסיבות קיצוניות, אושרנו נקבע על ידי מה שאנחנו בוחרים להתמקד בו ועל ידי הדרך שבה אנחנו מפרשים אירועים שקורים לנו. לדוגמא, האם אנחנו מתמקדים בחלק הריק או בחלק המלא של הכוס? האם אנו רואים את הכישלונות שלנו כאסונות, או שאנו רואים בהם הזדמנויות למידה?

שיעור רביעי: פשטו את הענינים! אנחנו בדרך כלל, עסוקים מדי, מנסים לסחוט עוד ועוד דברים בפחות ופחות זמן. הכמות משפיעה על האיכות, ואנחנו מתפשרים על האושר שלנו כשאנחנו מנסים לעשות יותר מדי. לדעת מתי לומר “לא” לאחרים פירושו לעתים קרובות לומר “כן” לעצמנו.

שיעור חמישי: זכרו את הקשר בין הגוף לנפש. מה שאנחנו עושים – או לא עושים – עם הגוף שלנו משפיע על תודעתנו. פעילות גופנית סדירה, שינה מספקת והרגלי אכילה בריאים כמעט תמיד מובילים לבריאות פיזית ונפשית.

שיעור שישי: הביעו הכרת תודה מתי שאפשר. אפילו אנחנו לעתים קרובות לוקחים את חיינו כמובנים מאליהם. צריך ללמוד להעריך ולהתענג על הדברים הנפלאים בחיים, מהאנשים עד לאוכל, מהטבע עד החיוך.

שיעור שביעי ואחרון: הגורם מספר אחד לאושר הוא הזמן שאנו מבלים עם אנשים שאנחנו אוהבים. המקור הגדול ביותר לאושר יכול להיות האדם שיושב לידך כרגע. הערכנה אותם והתענגנה על הזמן שאתם מבלים ביחד.