Wind Of Change

5 Posted by - September 10, 2012 - Well Being

“פחד משינוי”. הפחד והשינוי, שני מושגים שכלל אינם פשוטים ואשר כל אחד מהם מושפע ממגוון רחב של עולמות פסיכולוגיים, חברתיים, אישיים או כלליים. אנשים מפחדים באופן טבעי, וממגוון רחב של רגשות, סיטואציות ואינטראקציות בין אישיות.

שינוי נתפס פעמים רבות כמשהו מאיים, בעיקר כי הוא נוגע בהתחלפות של המוכר בדבר מה חדש ולא ידוע, שלא ברור איך להתנהל עימו. כל האנשים חוזרים למוכר גם אם הוא פוגעני, רק מפני שמשהו חדש עלול להיות כזה שלא נדע איך להתנהל בו. עושה רושם שהצורך בשינוי והשאיפה אליו מסתדרים יותר טוב בעולם הדמיון, אז אפשר לתאר לעצמנו חוויה של מעבר חלק לתוצאה מיוחלת. או ההפך, כאשר הדמיון החרדתי מתעתע באותה מידה ומעלה את התסריט הגרוע והסופני – המפחיד. בשני המקרים, המציאות פוגשת אותנו בצורה שונה ממה שתיארנו לעצמנו- באם השינוי היה קשה משציפינו או ההפך.

התמודדות אמיתית עם פחד משינויים היא דרך עמוקה מבחינה רגשית וקוגניטיבית. התמודדות כזו בוחנת את מערך המחשבות והאמונות שלנו ופעמים רבות מזהה מה תוקע אותנו בתהליך. לכאורה זה נראה דבר מעצבן ולא נוח לעשות, כאשר הברור לפעמים שם זרקור דווקא על המקומות בהם אנחנו תוקעים את עצמנו וחוזרים שוב ושוב לאותן נקודות.

הפעם בחרתי לציין כלים התנהגותיים ביסודם, כאלה שנותנים דווקא פתרון קונקרטי משימתי וקל לביצוע, ולאו דווקא נכנסים לעומק. את הכלים הללו ניתן לבצע יחסית בקלות וללא מאמץ ניכר. הם נוגעים לעיתים במקומות עמוקים יותר ובתוכן רגשי וקוגניטיבי, אבל עקרונית מאפשרים ביצוע גם שינויים נרחבים עם פחות חשש או בהלה.

עצה ראשונה - לפרק את השינוי הגדול לשינויים קטנים והדרגתיים. ממש כשם שילד מתחיל לזחול ואחר כך ללכת, או כשם שקודם כל לומדים לקרא ואחר כך לומדים ספרות, אם אתם נדרשים או רוצים לערוך שינוי כלשהו, אפשר לבצע את השינוי כמערך רחב של שינויים קטנים יותר. כלומר, לא חייבים לבצע מהפך. מבחינה זו, חשוב להתאים את ההדרגתיות ליכולות שלנו- כלומר לכך שנוכל להתמודד ולהרגיש נוח בכל דרגה לפני שממשיכים לדרגה הבאה. הפירוק של המשימה הגדולה לגורמים לא רק מאפשרת לנו לבדוק בכל שלב מה אנו מסוגלים ומה לא, אלא היא גם הופכת את המפלצת הגדולה למפלצות קטנות, שלא בהכרח נראות מאיימות כל כך.

עצה שניה - להתאים את השינוי ליכולת. לפעמים רוצים מאד שדבר מה יקרה, אבל הוא לא תמיד מתאים- לא לעצמנו – מבחינה רגשית או אפילו כלכלית, לא לבני הזוג ולא לאנשים אחרים סביבנו. חשוב מאד להבדיל בין מה שאנו רוצים לרצות ובין מה שאנחנו יכולים או מסוגלים לרצות. במציאות שינוי עובד טוב כאשר התוצאה הסופית שלו מתאימה למי שאנחנו ולמה שאנחנו יכולים. במובן הזה, כאשר אין התאמה, ראוי שהשינוי יישאר בגדר משאלה ולא ימומש בשלב הנוכחי. אין הכוונה לדמיון- בדמיון אפשר ורצוי להפליג רחוק, אבל את המציאות להתאים למה שאפשר.

עצה שלישית- אם הפחד משינוי גדול מידי או שאתם מתקשים להחליט, בצעו מהלכים שאפשר לחזור מהם, כלומר שהם הפיכים. מהלך כזה מוריד את החשש שתפסידו משהו. כלומר, לחסוך מידה מסוימת של התלבטות – שהרי אפשר לבטל מבלי להיפגע או להפסיד משהו משמעותי. בעצה הזו יש גם בעיה. חשוב עם זאת לזכור כי הנטייה לחשוב על ההפסד ולא על הרווח היא נטייה טבעית שפעמים רבות משאירה אותנו באותו מקום ולא מעודדת ״תנועה קדימה״. כלומר, אם אתם נוטים להיות פסימיים או חשדנים, כדאי לטפל בזה, לבחור בחירה שאפשר לחזור ממנה תקל את החשדנות וההססנות בטווח המיידי, אבל תעודד אותה לטווח ארוך.

עצה רביעית- רכשו ידע. עצה שנכונה לכל גיל ובכל מצב רגשי. כאשר אנו יודעים ומכירים טוב יותר מה שצפוי לנו, קל יותר ללכת לכיוון זה מכיוון שתחושת השליטה נשמרת. תחושת השליטה והקומפטנטיות מאפשרת לביטחון העצמי להישמר ולהבנות באופן מוצאם. רכישת ידע אינה אקדמית בהכרח- אלא אפילו מפגש עם אנשים שעברו דבר דומה ויש להם ניסיון, או אפילו שיטוט ברשת ושיחה עם חברים מהפייסבוק. לפעמים כדאי לקרא הערות שאנשים אחרים כתבו- ממש כשם שתקבלו המלצה על מסעדה מחבר או מהאינטרנט.

עצה חמישית - הגדירו את התהליך ואת מטרותיו. הגדרת המטרה חשובה מאד ומסייעת למצוא את הפוקוס הנכון. כך למשל חשוב להבין מדוע אתם מעוניינים בשינוי? מה הדרכים השונות להגיע למטרה שסימנתם? אילו שלבים חיוניים ואילו שלבים אינם כאלה? מה אמור לקרות בסוף התהליך? האם המטרה באמת בשליטתכם או שרק הייתם רוצים שהיא תהיה כזו?

עצה שישית- שימו לב מתי העבר שלכם מכתיב החלטות בהווה. כך למשל אם נכוותם בעבר (בעיקר בעבר הרחוק) מדבר מה מסויים, סביר שתתקשו באותו דבר בדיוק בהווה למרות שאין הוא מסוכן או בעייתי היום. הדוגמאות לכך רבות- וקשורות בין השאר ליחסי סמכות, ליחסים בין אישיים וזוגיים, לביטחון וערך עצמי ובעצם למה לא. אם יש מכשול כזה, שהולך אתכם מאז ומתמיד, חשוב מאד לנטרל אותו. לחוויות מהעבר יש השפעה עצומה עלינו. אם לא שמים לב להשפעה הזו, הסבל והמגבלה הנגרמת מכך עלולים להיות משמעותיים וכואבים. לא כדאי לפספס את העצה הזו.

עצה שביעית ואחרונה - בחנו את המשמעות. מה משמעות השינוי עבורכם ועבור הקרובים אליכם? למשמעות יש אימפקט גדול על האושר שלכם, ובסופו של דבר, זו המטרה.

בהצלחה!

ד”ר אילן טל