• NATALIE JOOS

I Am Vintage

18 Posted by - January 2, 2016 - Working Girl

זאת הפעם השניה שאנחנו מספרות לכן על Natalie Joos ולא בכדי. נטלי היא צלמת בלגית שניחנה בכישרון פלאי להיות במקום הנכון ובזמן הנכון. כשלאחרונה היא קיבלה גישה נדירה ביותר לארכיונים הפרטיים (והסודיים) של דיאן וון פירסטנברג. באופן טבעי, מה שיצא מהמפגש מעורר הקנאה הזה הוא סשן צילומים צבעוני במיוחד שצולם באחוזתה של המעצבת האייקונית בקונטיקט; ושחושף פריטים נדירים בעיצובה לצד פריטי וינטג’ מארונה האישי (!). התמונות הנפלאות עשו לנו שמח בעיניים ושלחו אותנו לעשות סדר בארון כדי להוציא שוב אל האור את כל הפריטים המסומנים ב DVF שהצלחנו (בעמל רב יש לציין…) לשים עליהם יד לאורך השנים…

“האם אני אזכר כאדם הראשון שאי פעם ניגש אל הארכיונים של דיאן?”, נטלי שואלה את עצמה ולא מאמינה. אולי בזכות המוצא הבלגי ששתיהן חולקות, אולי בזכות האהבה המשותפת ליופי וצבעוניות… אולי זו בכלל הזדמנות שנוצרה בחסות רצון חדש של דיאן לחשוף את מקורות ההשראה שלה. בכל זאת, מי שנחשבת היום למעצבת האמריקאית המצליחה ביותר בארצות הברית, היא גם דמות ציבורית מעניינת שמחזיקה, בנוסף לבית האפנה DVF, ברשימה ארוכה של עיסוקים בתחום האפנה והאמנות, כמו גם בתואר נשיאת הקונסוליה למעצבי אופנה אמריקאים.

דיאן, אומרת נטלי, היא ההתגלמות המושלמת של אישה שהנוכחות שלה היא חגיגה קיצית, גם בימי החורף הקרים ביותר. כשהיא מגיעה לפגוש אותה, היא מוצאת אותה יחפה בכתונת לילה ארוכה מכותנה, ללא איפור, שיערה מפוזר, אבל רעננה ונמרצת. ואז נטלי מגלה את מה שיכולנו להשלים בדמיוננו לבד… אפילו בלבוש פשוט כזה האלילה שלנו מרשימה ומדהימה וכך היא תמיד תישאר, גם ביום הולדתה ה68 המתקרב. היא פותחת את הארון שלה ושולפת מול עינייה המהופנטות של נטלי חצאית של Giorgio di Sant’ Angelo, מגפי וינטג’ של Louboutin, מגפי פרווה בעיצובה, שמלות מעטפת בכמעט כל הדפס צבעוני אפשרי שאנחנו יכולות להעלות בדעתנו, אקססוריז מהקולקציה החדשה של DVF וכובעי בוקרים. כולם קמים לתחיה מול המצלמה ברת-המזל. באופן טבעי, נטלי מקדישה את ה׳שוט׳ הראשון לשמלת המעטפת המפורסמת. כה טבעי, בגלל שדיאן (ולצדה עולם האופנה כולו) חבים את ההצלחה ואת הקריירה הענפה ל”שמלה הקטנה והפשוטה” הזאת.

שמלת המעטפת, מעוטרת בדוגמאות חייתיות, צמחיות וגרפיות, שיקפה בשנות ה70′ את השחרור והנוחיות שאנחנו מחפשות עוד מאז. היא היתה קלה ללבישה, קלה להסרה, נוחה לנסיעות ואלטרנטיבה נשית ראויה לחליפת המכנסיים הפופולארית. “אני לא עושה אופנה”, היא אמרה אז בראיון, “אני רק עושה בגדים לאנשים כמוני”. דיאן הייתה בת עשרים ושש כשהיא תפרה את השמלה הראשונה, והיום היא אומרת ש”לא היה לי מושג שזה יהפוך לתופעה כזו. הייתי במקום הנכון, בזמן הנכון, וזה היה משהו שלא נעשה מעולם. אבל אני חושבת שהדבר שהפך את השמלה למיוחדת ונצחית הוא שהיא סיפרה את הסיפור הנשי. היא מחמיאה לגוף בצורה מיוחדת, וזה מה שנותן לנו את העצמאות והכוח שלנו”.

מאז שמלת המעטפת ההיא דיאן נחלה הצלחה פראית בפרויקטים רבים ומעוררים השראה. “אני מגדירה הצלחה על ידי היכולת שלי לבטא את עצמי ולהיות נאמנה לעצמי. זוהי המשימה שלי בחיים – להעצמה נשית, דרך אופנה, באמצעות חונכות ובאמצעות פילנטרופיה. כל קולקציה היא הזדמנות לעשות את זה, ואני מרגישה ברת-מזל”. ובשבילנו, גם בסוף העשור השישי לחייה, היא ממשיכה לקיים בתוכה שני סמלים מרתקים: השראה והתגלמות של כוח ואלגנטיות.

לכתבה הראשונה על נטלי ג׳וס – יוני 2012

לבלוג של נטלי

I Am Vintage10 I Am Vintage9 I Am Vintage8 I Am Vintage11 I Am Vintage12 I Am Vintage7 I Am Vintage5 I Am Vintage2 I Am Vintage1 I Am Vintage3