My Way

6 Posted by - February 9, 2012 - Working Girl

החדר הזה מיועד לאלה מבינכן שהחליטו לצאת לדרך עצמאית, ולא משנה באיזה אופן.

בין אם יצאתן לדרך מהפינה במטבח ובין אם במשרד עצמאי, אם לבד או עם שותפים – החדר הזה מיועד לאלה מאתנו שקבלו החלטה שעכשיו הן מגשימות חלום – ומנסות לבד. בשבילכן, אספנו תשע נקודות חשובות, בדרך להצלחה:

1. היצע מול ביקוש

סביר להניח שבכל תחום או מקצוע בו תבחרי קיים עודף היצע מול ביקוש. אל תתני לאף אחד לגרום לך לוותר עוד לפני שהתחלת. כמו ברוב המקרים בחיים, הטובים מנצחים. אם תחליטי להיות פחות טובה זו פשוט אינה אופציה ותדעי להתמיד- הצלחה היא רק עניין של זמן.

נדרש: נחישות והתמדה.

2. בידול

מדובר במילה חשובה, שלא פעם נאמרת בהקשר הבא: “כן, ברור. אבל אחרי הכול, זה באמת אותו מוצר, אבל…” אז גם אם אתן מוכרות או נותנות שירות דומה למתחרים, יש חשיבות עצומה לדרך בה תבדלו את עצמכן מהם. כדי לדעת איך ומה, חשוב להקדים ולבדוק מה קורה בתחום, מי מוביל אותו, איפה מסתתרת הזדמנות. חשוב מאוד לעשות סקר שוק, לשאול לקוחות מה הם אוהבים במוצר או בשירות ומה חסר להם. הבידול מתחיל בעצם העובדה שזה העסק שלכן, ואתן הערך המוסף. חשוב מאוד לחפש ולמצוא את הזווית המיוחדת לכן.

נדרש: אמונה בעצמך, סקר שוק מקיף ושאלון לקוחות מקיף לאורך חודש ימים לפחות.

3. ניהול פיננסי נכון

אם את טובה בניהול פיננסי ויודעת לנהל תקציב – נפלא. אם לא – בשום אופן אל תחסכי בנקודה הזאת. קחי לך יועץ טוב, תוכנה לניהול התזרים והכי חשוב, שקלי את צעדייך הפיננסים בתבונה. כמו שכולנו יודעות, הרבה מאוד עסקים נופלים בגלל ניהול שגוי של תזרים המזומנים.

נדרש: תכנית עסקית, תוכנה לניהול תזרימי ומעקב על בסיס שבועי.

4. שיווק

לא משנה כמה חברים יש לך, כמה את מוכשרת וטובה במה שאת עושה ועד כמה המוצר שלך ייחודי ונדרש או ממותג ברמה בינלאומית – שיווק זה לא משהו שאפשר לפסוח עליו. שיווק מתחיל בפרטים הכי קטנים של ההתנהלות היומית ומגיע עד הקמפיין הפרסומי. וודאי כי הכול מדבר בשפה אחת, עקבית ומושכת תשומת לב, שמצליחה לייצר עבורכן שיחה רלוונטית.

נדרש: שפת מותג אחידה המבוססת על לא יותר מחמישה ערכים מובילים, העוברים כחוט השני בכל סביבת העבודה.

5. שיתופי פעולה

שיתופי פעולה נכונים עם מותגים או נותני שירותים משלימים יכולים להעצים את העשייה, לשדרג את השיווק ולעורר יצירה. מומלץ לסרוק בין החברים והמכירים, הפרטיים והעסקיים, לזהות הזדמנויות, ליזום, לראות איך אפשר ליצור שיתוף פעולה שיועיל לכל הצדדים.

נדרש: שיתוף פעולה נכון ומדויק – ולפחות שלושה כאלה בשנה.

6. מחירון

בין אם את מוכרת מוצר או מעניקה שירותים, העבודה שלך סביב כל עסקה מורכבת מהמון פרטים שלא תמיד רואים אותם בטבלת ה”קופה הקטנה”. הזמן שלך שווה כסף. העריכי את עצמך נכון ואל תתביישי לבקש בהתאם. אלה בינינו שמתמחרות את עצמה באופן ראוי ומכובד, זוכות ליחס של הערכה וכבוד.

נדרש: מחירון המביא בחשבון את מחירי המתחרים ומשקלל בצורה ריאלית את כל המשתנים מסביב.

7. חלון ראווה

לכל עסק יש חלון ראווה – בין אם פיזי ובין אם וירטואלי. חלון הראווה מייצר עבורנו את הדיבור הכי חשוב. חשוב להשקיע בו ולא לשכוח לרגע שגם אתן והעובדים לצידכן מהווים חלק בלתי נפרד מהעסק – ומחלון הראווה. שווה להשקיע תשומת לב ראויה לנראות, אסתטיקה, בהירות ודיוק. אסור לשכוח עד כמה חשובה הדרך בה אתן מארחות ומציגות את המסר שלכן.

נדרש: נוהל כתוב בנושא התלוי על הקיר, עד הטמעה מוחלטת.

8. גבולות

במקרה של עסק עצמאי, גבולות הם דבר חשוב. הקפידי עליהם מבחינת שעות עבודה, משפחה וחברים. הרבה החלטות שגויות מתקבלות עקב ערבוב רגשות. חשוב שנגדיר גבולות – ונשמור עליהן.

נדרש: הגדרת גבולות ברורים ותיאום ציפות עם הסביבה הקרובה, לרבות בקשה אישית שאם יקרה ונלך לאיבוד, יהיה מי שידע לשקף ולהזכיר לנו לשמור על מה שהחלטנו.

9. סבלנות

לבנות עסק מצליח לוקח לפחות חמש שנים, לייסד מותג לוקח, לרוב, שבע שנים לפחות. סבלנות היא מילת מפתח. חשוב לבדוק שאנחנו אכן מצוידות במידה נכונה ממנה – רגע לפני היציאה לדרך.

נדרש: סבלנות (…).

דרך צלחה, אנחנו איתכן (-:

My Way2