• ELLA SHEMER

Tea With Ella Shemer

49 Posted by - October 20, 2014 - Working Girl

לפני כמעט עשור עזבה אלה שמר את עבודתה כמנהלת שיווק ומכירות של חברת הבניה אלרוב נדל”ן, ג’וב שהיה אז חלומם העתיק של הרבה מאוד אנשי שיווק ומכירות בארץ. מול גלי הים, על דק עץ, ניגשה אלה להגשים את החלום האישי שלה. נדמה שהיקום כולו התגייס עבור אהבתה האינסופית ליוגה ובעזרת השקעה אדירה היא פתחה תוך שנה אחת את מרכז “אלהיוגה” היפיפה בנמל תל אביב, אחד ממרכזי היוגה הגדולים והמגוונים שקיימים בארץ, מרכז ששינה לחלוטין את הדרך שבה חובבי יוגה מתרגלים אותה באופן יומיומי.

לנו, באופן אישי, מסמלת אלה חלום קטן. חלום לשינוי אמתי ונטול פחד, כזה שהגשמתו מגיעה ברגע ובמקום הנכון ומצמיחה תמורות מפתיעות. בכדי לשמוע עוד על אותה ההגשמה, תפסנו את אלה לשיחה.

- באיזה שלב בחייך את פוגשת את היוגה?

– התחלתי לעשות יוגה בעצמי לפני 12 שנה. כמו הרבה אנשים אחרים, הגעתי אליה באופן מקרי. עשיתי פילאטיס, והמורה שלי התחילה ללמד יוגה. די מהר היוגה פגשה אותי ככלי משמעותי להסתכלות פנימית. זיהיתי את העומק שיש לה להציע לי לעומת פעילות פיזית אחרת, פילאטיס למשל. החיבור הזה הרגיש לי מאוד נכון, והרגיש לי שאני רוצה להתפתח איתו. עברתי מלעשות יוגה פעם בשבוע לשלוש פעמים, חיפשתי עוד שיעורים ועוד מורים.

- מתי התקבלה אצלך ההחלטה לעשות הסבה מקצועית ולהתחיל להתעסק ביוגה במורה מקצועית? מאיפה נבעה אותה ההחלטה?

– הייתי מנהלת השיווק של אקירוב במשך 20 שנה. ההחלטה להפוך את היוגה לעיסוק הגיעה בהפתעה מוחלטת. לא תכננתי את זה ולא עלה בדעתי שזה מה שאני אעשה. זה קרה כחלק מתהליך של קורס קואצ’ינג. במהלך הקורס הזה התבקשנו לעבור בעצמנו אימון. כל אחד היה צריך לבחור באיזה תחום להתאמן, ואני בחרתי לעשות שינוי בתחום המקצועי.

באקירוב תוגמלתי מאוד יפה, הייתי מוערכת, אבל התברר לי פתאום שאני רוצה לעשות שינוי. אחרי תהליך של הסתכלות והתבוננות פנימה, יום אחד קמתי באופן מפתיע ואמרתי שאני רוצה להקים מקום מפגש ליוגה בתל אביב. היה לי וויז’ן מאוד ברור, רציתי מקום גדול עם נוף. לא היה לי עניין להיות מורה ליוגה, היה לי עניין בלגרום לאנשים לעשות יוגה. הבנתי שהתרגול הוא פורטל לשינוי. אנחנו חיים במקום אורבני ולחוץ, רציתי לאפשר לאנשים כמוני, שהם מאוד אורבניים, לא מחוברים להודו ולרוחניות, לתרגל יוגה ולחוות את אותו שינוי איטי ושקט פנימי. פתחתי את “אלהיוגה” תוך שנה מהרגע שהחלטתי לעשות את זה. ברוב המקומות שנפתחו בארץ תרגלו סוג יוגה אחד, ואלו היו מקומות קטנים, בדרך כלל במרתפים. אני באתי לזה ממקום אחר, כי יש לי רקע שיווקי. ראיתי חשיבות בלוקיישן, באסתטיקה, באיכות הפיזית של המקום, בהשקעה בשירות. והמוצר שאני ראיתי נגד עיני היה מוצר שלם, שמציע כר גדול של אימונים ושיטות, מרחב גדול של שעות שיאפשר לאנשים עובדים להגיע בזמנם החופשי.

- מה מבדיל את היוגה מפעילויות גופניות אחרות?

– הדבר המרכזי שמבדיל את היוגה מפעילויות גופניות אחרות היא הפילוסופיה שמאחוריה. כל התרגול הפיזי מטרתו טמונה ברעיון פילוסופי. התרגול הפיזי הוא זרוע אחת מבין כמה מהזרועות הארוכות של היוגה. מטרת התרגול היא לשחרר מקומות בגוף, חסמים פיזיים שקיימים בו ושנצברו במשך השנים, כדי לאפשר לנו להגיע לשלבים הבאים, שהם ישיבה למדיטציה, תרגול נשימות ועיסוק פילוסופי. זאת אומרת, התרגול הפיזי עומד בפני עצמו אבל מבחינת נקודת המבט של הפילוסופיה של היוגה הוא השלב הראשון.

הפילוסופיה של היוגה מתרחשת מחוץ למזרון. מטרתנו היא לקחת אותה מחוץ לשם. המזרון הוא הכלי. אני אתן לך דוגמא. אני מנהלת עסק. העסק עובד יפה, הוא מצליח. והאופן שבו אני בוחרת לנהל אותו הוא פחות בעיסוק ביעדים ומטרות, ויותר בעיסוק של איך אני עושה היום את הכי טוב שאני יכולה היום, תוך הבנה שבכל שלב מוטל עליי ועל כל הפרטנרים שלי להסתכל מחדש על דברים. אני צריכה לעשות את העבודה הכי טוב שאני יכולה, אבל בו זמנית לדעת שהתוצאה הסופית תלויה בהמון דברים אחרים. אני צריכה לגרום לדברים לקרות, אבל אני לא זאת שבאמת גורמת להם לקרות. כשיש שיעור חלש, אני מבינה שהסיבה איננה קשורה דווקא אלי, היא קשורה במגוון ענק של דברים והתרחשויות. וזה עובד גם הפוך – גם אם עשיתי את הטוב ביותר וקרו דברים נפלאים, זה לא רק בגלל שאני עצמי עשיתי את הטוב ביותר. יש עוד אלפי גורמים שמשפיעים. ההבנה הזאת היא היא הפילוסופיה של היוגה. אני לא משתמשת בטרמינולוגיה שמתבססת על “הכי” ו”הכל” ו”כולם”. אני משתמשת בטרמינולוגיה של “נכון”, “מדויק”, “מתאים” ו”מאוזן”. הנושא של איזון הוא מאוד משמעותי, והוא לכאורה הפוך מההתבוננות המערבית שחושבת הישגיות. האיזון הזה מחובר לתרגול, כי יוגה עוסקת בעצם בשחרור מצמדי ניגודים. אנחנו פועלים בעולם בכל רגע נתון תחת צמדי ניגודים. לרצות ולא לרצות, כוח הגרביטציה וכוח העילוי, ואנחנו איכשהו פועלים ביניהם. אם אנחנו מצליחים להיות בנקודת האפס, לאזן את צמדי הניגודים, מתאפשר לנו חופש. חופש מחשבתי, איזושהי בהירות. והבהירות הזאת מסייעת לנו בחיים, בעסקים, בדיאלוג שלנו עם אנשים.

- מניסיונך, כיצד פוגשת היוגה נשות עסקים חזקות, כאלו שמתפקדות כמו שעון שוויצרי ומתקשות למצוא זמן לנשום בחיי היום יום?

– כשאת יוצאת משיעור יוגה את מרגישה שנעשה לך ניקיון במוח, ממש ריסטרט. משהו שמאפשר לך לפגוש מחדש את הבחוץ, את העולם שאת עוסקת בו שהוא דחוס ואגרסיבי ושאפתני. את יוצאת בתחושה של ניקיון פנימי, מחשבתי, הכרתי ותודעתי. יש לנו המון רעש, המון תזזית כל הזמן מסביבנו. ואם אנחנו מנקות את הראש, אנחנו רואות את הכל ברור.

המתרגלים נעים בגילאים 20 עד 80 ומעלה. העיסוקים שלהם נעים מתחומי אמנות להיי-טק ועריכת דין וראיית חשבון, יו ניים איט. אני מניחה שמה שמשותף לכולם זאת ההבנה שיוגה היא כלי חשוב. והרצון לשינוי פנימי מתחולל תוך כדי התרגול. התרגול הפיזי הוא מאוד מאתגר, מאוד מסייע בגמישות, ביציבות, בזקיפות קומה, אבל הרצון לשינוי מתחיל לקרות תוך כדי התרגול. רוב האנשים לא באים לעשות יוגה כי הם רוצים שינוי. יוגה זאת עבודה יום יומית, ואחד הדברים שמאפיינים את ההתבוננות הפילוסופית של היוגה, היא שאין מטרה. אין רגע שבו אתה מגיע למקום שאליו תכננת להגיע. אתה בדרך כל הזמן, והדרך היא המטרה. זה לא שתגיע עם הראש לברכיים בכפיפה קדימה ואז הצלחת ואתה יכול לנוח – אתה פשוט עובר לאתגר הבא. אתה בכלל לא עסוק במה עושה המתרגל לידך – הדבר היחידי שמעניין אותך זה מה שאתה עושה הרגע, וכמה המודעות שלך באותו רגע היא בכיפוף הראש לברכיים, לא ברשימת המכולת שתצטרך לטפל בה אחר כך. האקרובטיקה היא לא העניין; זה נכון שאנחנו מגיעים לתרגילים מאוד מאתגרים, אבל המטרה היא לא להגיע להישג אתלטי.

הדבר העיקרי שאנחנו שוכחות לעשות זה לנשוף. החלפת אוויר היא תהליך ספונטני, היא פשוט מתקיימת. אבל הנשיפה מתקיימת באופן הרבה פחות ספונטני, וכשאנחנו לא נושפות אנחנו מחזיקות אוויר בפנים. הנשיפה הזאת היא השחרור, ואם את לא נושפת החוצה, אין מקום לאוויר להיכנס ואז את מרגישה חנק! את מרגישה שאין לך אוויר, אבל בעצם פשוט אין לך מקום להכנסי אוויר חדש. אני חושבת שאנחנוו צריכות לשאול את עצמנו: אולי אנחנו נמצאות ביותר מדי מקומות בו זמנית? אולי יש משהו שאנחנו צריכות לשחרר?

- ולפי כללי הטקס הקטן והפרטי שלנו – מתי וכיצד את שותה את התה שלך?

– אני דווקא שותה הרבה מאוד תה. ואת הראשון אני שותה אחרי התרגול האישי הראשון שלי בבוקר, עם הרבה דבש… (-:

לאתר אלהיוגה תל אביב

* אלה שמר חברת מועדון NINE ROOMS מאז מרץ 2013.

yoga2